Aktualizacja strony została wstrzymana

Kanada: prowincja Quebec zakazała noszenia symboli religijnych w pracy

Kanadyjska prowincja Quebec zakazała pracownikom sektora publicznego noszenia w godzinach pracy symboli religijnych. Pomysłodawcy nowego prawa podkreślają, że regulacje mają pomóc w „cementowaniu świeckiego społeczeństwa”. 

Przepisy ograniczające wolność wyrażania swoich poglądów religijnych zostały zaproponowane przez środowisko Avenir Quebec. Politycy są zdania, że wprowadzenie regulacji zakazujących noszenia symboli religijnych przez pracowników sektora publicznego było konieczne, ponieważ ma na celu zmniejszenie podziałów w świeckim społeczeństwie. Przeciwnicy zakazu są zdania, że zapisy mają uderzać w muzułmańskie kobiety noszące hidżab. Wszystko wskazuje jednak na to, że nowe prawo będzie obowiązywało również katolików noszących na szyi krzyżyk lub mających przy sobie różaniec. 

Prawodawstwo, które ma zostać przyjęte obejmie pracowników sektora publicznego na stanowiskach kierowniczych, w tym nauczycieli, sędziów i funkcjonariuszy policji. Rząd prowincji Quebec od lat próbował ograniczyć wolność do noszenia symboli religijnych w pracy. Pierwotnie zakaz został on wprowadzony już w 2017 roku, ale wówczas zawieszono jego wykonanie. 

Co ciekawe, nowe przepisy zostały skrytykowane przez lewicowego premiera Justina Trudeau, który powiedział, że regulacje wprowadzone w Quebecu są dla niego „nie do pomyślenia”. Dodał, że zakaz noszenia symboli religijnych jest formą dyskryminacji obywateli. Reuters tłumaczy jednak, że środowisko polityczne Trudeau stoi w opozycji do Avenir Quebec i w kontekście zbliżających się wyborów federalnych, premier był zmuszony do zaprotestowania i skrytykowania decyzji władz prowincji. 

Z kolei premier Quebecu Francois Legault wyraził zadowolenie z przyjętych rozwiązań prawnych i podkreślił, że projekt ustawy „reprezentuje nasze wartości”. Warte odnotowania jest to, że władze prowincji zostały skrytykowane również przez adwokatów związanych z żydowską organizacją B’nai Brith. Ich zdaniem, nowe prawo jest „atakiem na podstawowe prawa i wolności mieszkańców Quebec”. 

Źródło: reuters.com

WMa

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-03-31)

 


 

Skip to content