Aktualizacja strony została wstrzymana

Polskojęzyczni wydawcy apelują o poparcie ACTA 2. Puste okładki m.in. „Gazety Wyborczej”, „Faktu”, „Rzeczpospolitej”

W poniedziałek polskojęzyczne dzienniki trafiły do kiosków z pustymi pierwszymi stronami. Wydawcy pism takich jak m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Puls Biznesu” zaapelowali w ten sposób, żeby europarlamentarzyści poparli cenzurę w Internecie w postaci ACTA 2.

W czwartek w Strasburgu Parlament Europejski będzie głosował nad przyjęciem dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, w Polsce znanej jako ACTA 2. Nowe przepisy budzą liczne kontrowersje, zwłaszcza art. 13, który wprowadza obowiązek filtrowania treści pod kątem praw autorskich, oraz art. 11, dotyczący tzw. praw pokrewnych dla wydawców prasowych.

Przeciwnicy nowych regulacji podkreślają, że w praktyce oznacza to koniec wolności słowa w internecie. O ile nowe przepisy prawdopodobnie przyniosą zyski wydawcom, nadawcom i artystom z platform internetowych, o tyle mogą jednocześnie obciążyć mniejsze firmy dodatkowymi kosztami, ponieważ będą one musiały ponosić dodatkowe wydatki na filtrowanie treści.

Regulacje przewidują, że giganci internetowi, np. platformy takie jak Facebook będą musiały płacić, jeśli korzystają z pracy artystów i dziennikarzy. Chodzi zwłaszcza o muzyków, wykonawców, a także dziennikarzy, którzy mają otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę, gdy inni korzystają z niej za pośrednictwem takich platform jak YouTube lub Facebook oraz agregatorów wiadomości, takich jak Google News.

W sobotę apel o poparcie ACTA 2 wystosowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich, sygnowany m.in. przez Agnieszkę Holland, Pawła Pawlikowskiego, Wojciecha Smarzowskiego, czy Małgorzatę Szumowską.

Teraz do tego chóru dołączyły m.in. Ringer Axel Springer i Agora.

„Białe, niezadrukowane strony najważniejszych polskich gazet nie ukazują się codziennie. To absolutny wyjątek, dowód, że chcemy zwrócić uwagę na sprawę szczególnej dla nas wagi. Dziś apelujemy do polskich europarlamentarzystów o solidarne poparcie w głosowaniu Dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym” – napisali wydawcy.

Zaapelowali jednocześnie, aby „poprzeć rozwiązania, które pomogą wprowadzić – również w naszym kraju – nowe, sprawiedliwsze zasady korzystania przez gigantów internetowych z tworzonych przez polskich pisarzy, filmowców muzyków i dziennikarzy treści”.

Ich zdaniem obowiązujące obecnie rozwiązania „brutalnie uderzają w polską kulturę”, a twórcy nie mogą liczyć na „dostateczną kompensatę za rozpowszechnianie ich dzieł w internecie”. ACTA 2 ma dać szansę na „zmianę tych zasad”.

„Wesprze twórców, ale nie zuboży internautów. Nie odbierze prawa do linków, nie zakaże memów ani nie przyniesie nowych obowiązków dla niekomercyjnych portali. Pomoże za to chronić własność intelektualną i nałoży na gigantów internetowych obowiązek uczciwej zapłaty polskim twórcom” – czytamy w oświadczeniu wydawców.

„Apelujemy do polskich eurodeputowanych o wsparcie polskiej kultury. Tym, którzy nas wesprą, podziękujemy. Tych, którzy pozwolą dalej nas okradać, zapamiętamy” – zagrozili.

Pod apelem podpisali się m.in. edaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, prezes IWP Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Grupy Polska Press Paweł Fąfara, redaktor naczelny „Dziennika Gazety Prawnej” Krzysztof Jedlak, redaktor naczelna „Faktu” Katarzyna Kozłowska, I zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski, redaktor naczelny „Pulsu Biznesu” Grzegorz Nawacki, redaktor naczelny „Super Expressu” Grzegorz Zasępa.

Źródło: interia.pl

Za: Najwyższy Czas! (25/03/2019) | https://nczas.com/2019/03/25/polskojezyczni-wydawcy-apeluja-o-poparcie-acta-2-puste-okladki-m-in-gazety-wyborczej-faktu-rzeczpospolitej/

Skip to content