Aktualizacja strony została wstrzymana

„Wyzwanie dziesięciolecia”. Czy internauci zostali wciągnięci w globalny eksperyment?

Wśród internautów popularność zdobywa nowa zabawa „Wyzwanie dziesięciolecia”. Chodzi w niej o publikację zdjęć z 2009 i 2019 roku na portalach społecznościowych. To, co dla jednych jest nieszkodliwą rozrywką zabawą, budzi poważne wątpliwości innych. 

Według Kate O’Neil z serwisu „Wired” zabawa może posłużyć do testowania algorytmu do rozpoznawania twarzy i zmian w zachodzących w jej wyglądzie. W tym przypadku algorytm dostaje bowiem „na tacy” zdjęcie obecne i sprzed 10 lat, a dodatkowo często także informację o okolicznościach jego wykonania. To zaś jej zdaniem może stanowić potężną bazę informacji.

Według dziennikarki dokonany postęp technik rozpoznawania twarzy może znaleźć zastosowanie na przykład w odnajdywaniu zagubionych ludzi, ale także w dostosowywaniu reklam do danej osoby. Algorytm rozpoznający zmiany twarzy mógłby zostać wykorzystany również przez ubezpieczycieli. W efekcie na przykład osoby uznane za szybciej się starzejące miałyby problemy z zawarciem korzystnej umowy ubezpieczenia.   

Facebook twierdzi, że nie inspirował „wyzwania 10-lecia”. Według firmy jest to spontaniczna inicjatywa użytkowników internetu.

Niewątpliwie jednak warto zastanowić się przed wzięciem udziału w zabawie. W dobie Big Data (gdy wytwarza się i wykorzystuje gigantyczne ilości danych) udostępniane przez nas dane mogą być wykorzystywane w najróżniejszy sposób przez rządy, firmy i instytucje. To zaś niekoniecznie musi okazać się dla nas korzystne.                         

Źródła: apynews.pl / wired.com

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-01-23)

 


 

Wikipedia i Google łączą siły. „Możliwości, jakich dotąd nie było”

Amerykański koncern Google przekaże fundacji Wikimedia 3,1 mln dolarów wsparcia oraz możliwość bezpłatnego korzystania z narzędzi uczenia maszynowego – poinformowali przedstawiciele koncernu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

(PAP)

Za: Najwyższy Czas! (

 


 

Za:
Deprecated: preg_replace(): Passing null to parameter #3 ($subject) of type array|string is deprecated in /home/bibulaco/public_html/wordpress/wp-includes/kses.php on line 1745