Aktualizacja strony została wstrzymana

Austriacka grupa wzywa do zlikwidowania balkonu w ratuszu bo… przemawiał z niego Hitler

Działacze lewackiej grupy austriacko-niemieckiej wezwały władze Wiednia do „zlikwidowania balkonu w ratuszu miejskim, gdyż w 1938 roku przemawiał z niego Adolf Hitler”.

W odpowiedzi na apel aktywistów grupy Memory Gaps, Veronica Kaup-Hasler, nadzorująca we władzach stolicy Austrii dział kultury, stwierdziła, że jest zadowolona z debaty, jednak „balkon powinien pozostać, jakkolwiek z lepszym opisem historycznym”.

Grupa Memory Gaps wzywając do demontażu balkonu sugeruje aby po raz ostatni przed jego rozbiórką wygłoszony został z niego „apel o pokój”, w 100-rocznicę proklamowania Republiki Austriackiej, tj. 12 listopada 2018 roku.

Słynne przemówienie Hitlera wygłoszone zostało z wiedeńskiego ratusza w przeddzień plebiscytu w Austrii i w Niemczech 10 kwietnia 1938 roku. Na pytania „Czy zgadzasz się z połączeniem Rzeszy Niemieckiej z Austrią?” i „Czy zgadzasz się z listą przedstawioną przez naszego führera Adolfa Hitlera?”, w Niemczech 99% procent masowo głosujących wypowiedziało się na „tak”, a w Austrii, aż 99,7%.

Zbudowany na okazję przemówienia drewniany balkon, w przyszłych latach rozbudowano tworząc z kamienia kompozycję dopasowującą do całej struktury Ratusza.

Sporny balkon umieszczony jest w centralnym miejscu Ratusza, w strukturze głównej wieży, nad wejściem głównym.

Photo: By Thomas Ledl [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: France24 (17 October 2018) | https://www.france24.com/en/20181017-activists-call-hitler-balcony-destruction-vienna

Skip to content