Aktualizacja strony została wstrzymana

Katedra w Kordobie może zostać odebrana katolikom! Powód: w odległej przeszłości była meczetem

Rada Miasta Kordoby powołała specjalną komisję, która ma zająć się odebraniem praw własnościowych miejscowym katolikom i przekazaniem świątyni władzom miejskim. W roku 2006 kościół  (do XIV wieku meczet) został przekazany wspólnocie katolickiej. W tej chwili katedra – przez wielu wciąż nazywana mezquita (hiszp. meczet) – stanowi własność diecezji Córdoba.

Na czele komisji stoi były przewodniczący UNESCO Federico Zaragoza, który skłania się ku temu, by cenna świątynia nie pozostawała we władaniu jakiejkolwiek wspólnoty religijnej. 

Wiele wskazuje na to, że poprawność polityczno-religijna w Europie Zachodniej zdobędzie kolejny przyczółek. O tym, że tak właśnie się stanie, świadczą inne wypowiedzi Zaragozy, który – w przypadku niekorzystnego dla środowisk laickich wyniku sporu – grozi odesłaniem sprawy do Trybunału Konstytucyjnego. Nie wyklucza też wciągnięcia w spór instytucji europejskich.

Mniejszość muzułmańska z Kordoby kilkakrotnie podejmowała próby uzyskania od hiszpańskich władz kościelnych zgody na oddanie jej na modły części świątyni. Jak dotąd Watykan nie zezwolił na takie rozwiązanie. Coraz liczniejsi w tej części  Hiszpanii muzułmanie (głównie Marokańczycy) twierdzą, że nie poprzestaną na tych staraniach.

O tym, że katedra staje się obiektem religijnej walki, świadczą wydarzenia sprzed 8 lat. 31 marca 2010 roku w Wielką Środę grupa około stu aktywistów organizacji młodych muzułmanów z Austrii wtargnęła do świątyni pod pozorem zwiedzania. Następnie rozpoczęli muzułmańskie modły. Ochrona obiektu przerwała to zdarzenie i – po interwencji policji oraz krótkich przepychankach – usunęła osoby z katedry. Dwóch ochroniarzy zostało rannych, a przy jednym z muzułmanów znaleziono nóż.

Źródło: „Daily Sabah”

ChS

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-09-21)

 


 

Centralny Meczet w Kolonii gotowy. Wielkiego otwarcia dokona turecki prezydent

Za tydzień w niemieckiej Kolonii odbędzie się uroczysta inauguracja działalności Centralnego Meczetu. W ceremonii ważnej dla muzułmanów w Niemczech weźmie udział turecki prezydent Recep Tayyip ErdoÄŸan. To sygnał zmiany frontu władz niemieckich wobec jeszcze niedawno ostro krytykowanego tureckiego przywódcy.

Centralny meczet w Kolonii (Zentralmoschee Köln, tur. Merkez-Cami) na powierzchni 4,5 tys. m kw jest w stanie przyjąć jednorazowo od 2 do 4 tys. wiernych. Obiekt, który będzie oficjalnie oddawany do użytku za kilka dni, obok meczetu, tworzy cały kompleks pomieszczeń. Odwiedzający Zentralmoschee Köln będą mieli do dyspozycji restaurację, sklepy, salę modlitw, bibliotekę i islamskie centrum kultury. Na budowę zespołu obiektów 40 mln dolarów przeznaczyła Turecko-Islamska Unia Instytucji Religijnych (Diyanet Ä°ÅŸleri Türk Ä°slam BirliÄŸi – DITIB), ale potrzebne też były pożyczki bankowe i darowizny od 884 stowarzyszeń muzułmańskich. Architektura meczetu nawiązuje do stylu osmańskiego, budynek wieńczy szklana kopuła, ale najwyższymi elementami będą dwie wieże minaretowe o wysokości 55 metrów. Centralny meczet zaplanowano jako największy i najnowocześniejszy nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie.

Według szacunków, w Niemczech żyje od 4,4 do 4,7 mln muzułmanów, co oznacza, że stanowią oni ok. 6 proc. mieszkańców RFN. Prognozy wskazują jednak, że ich udział będzie szybko zwiększał się ponieważ obecnie co najmniej co dziesiąty noworodek rodzi się w rodzinach muzułmańskich. W statystykach nie ujmuje się ponadto imigrantów, którzy przybyli nad Łabę i Ren na zaproszenie niemieckiej kanclerz. Oficjalnie w samej Kolonii mieszka dzisiaj około 125 tys. wyznawców islamu, którzy już teraz mają do dyspozycji 30 meczetów.

Napływ imigrantów stał się zarzewiem wielu konfliktów, które z trudem udaje się władzom opanowywać. W marcu tego roku tylko w ciągu jednego weekendu doszło do podpalenia meczetów w Berlinie i Badenii – Wirtembergii, zaatakowano placówki tureckie w Nadrenii Północnej – Westfalii i Szlezwiku – Holsztynie oraz na turecki konsulat w Hamburgu. Nie lepiej wyglądają relacje polityczne i dyplomatyczne, które zaogniają się od czasu likwidacji przez Recepa Tayyipa ErdoÄŸana buntu, który jego przeciwnicy próbowali przeprowadzić nocą z 15 na 16 lipca 2016.

Obok Stanów Zjednoczonych to właśnie Niemcy byli największymi krytykami polityki ErdoÄŸana i jego prób wykorzystania Turków mieszkających w Niemczech do własnych celów politycznych. Padały nawet oskarżenia, że Turecko-Islamska Unia Instytucji Religijnych w Niemczech prowadzi działalność szpiegowską na rzecz ErdoÄŸana. Zaproszenie ErdoÄŸana do Niemiec przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera na 27-29 września to sygnał zmiany frontu przez Berlin wobec Turcji, wynikający z obaw o stosunki z rodakami ErdoÄŸana, mającymi coraz większy wpływ na sytuację w Niemczech.

Jan Bereza

Islam Today, IA Regnum, Daily Sabah Europe

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-09-21)

 


 

Niemcy: muzułmanie kupili dawną świątynię i zaaranżowali ją na meczet

W najbliższych dniach w Hamburgu zostanie otwarty meczet, który powstał w dawnej, zdesakralizowanej świątyni protestanckiej. Zbudowano ją w 1961 roku, ale od wielu lat była w prywatnych rękach. Teraz została odkupiona przez muzułmanów, którzy zaaranżowali ją na meczet. Krzyż na wieży kościelnej został zastąpiony napisem „Allah”.

O planach muzułmanów informowano już w 2013 roku, a sprawa wywołała w Niemczech duże poruszenie. Świątynia został wybudowany na początku lat 60-tych XX wieku i przez wiele lat służył lokalnej społeczności. W 2002 roku postanowiono jednak ją zdesakralizować i sprzedać prywatnemu „inwestorowi”. Przez ostatnie lata budynek nie był wykorzystywany, dlatego znalazł nowego nabywcę. Zakupu dokonała islamska wspólnota Al-Nour.

Katolicka agencja KNA poinformowała, że przebudowa trwała blisko sześć lat, a termin otwarcia meczetu wielokrotnie przesuwano. Pierwotnie miała zostać oddana do użytku muzułmanom już pod koniec 2013 roku. Muzułmanie twierdzą, że koszt przebudowy wyniósł ok. 5 mln dolarów i został sfinansowany ze składek. Wsparcie dla przebudowy świątyni dotarło także z Kuwejtu. Miejscowy rząd miał przekazać na ten cel 1,1 mln euro. W związku z przebudową, krzyż na wieży kościelnej został zastąpiony napisem „Allah”.

Oczekuje się, że w oficjalnym otwarciu 26 września wezmą udział liczni przedstawiciele życia politycznego i wspólnot religijnych. Na piątkowe modlitwy w meczecie Al-Nour przybywa regularnie ok. 2,5 tys. muzułmanów. Modły odbywają się w dzielnicy Sankt Georg.

Źródło: KAI

WMa

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-09-22)

 


 

Skip to content