- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Błąd w tłumaczeniu czy sprostowanie dla Polaków? Zamieszanie wokół wypowiedzi Szewacha Weissa

Choć w niedzielnej rozmowie z RMF FM Szewach Weiss zaprzeczył, jakoby oskarżał polski rząd na uchodźctwie o udział w mordowaniu Żydów, to odmienne słowa wciąż znajdują się na portalu dziennika „Jerusalem Post”. Czy zatem dementi przeznaczone było tylko dla polskich odbiorców? A może izraelskiemu medium nie zależy na prawdzie?

Jak podało w niedzielę „Jerusalem Post”, były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss w wywiadzie dla Army Radio skrytykował oświadczenie premierów Morawieckiego i Netanjahu. Stwierdził, że wbrew temu, co zostało napisane w deklaracji, zdarzały się przypadki, gdy polski rząd na uchodźctwie uczestniczył w mordowaniu Żydów.

Oświadczenie przyjęte przez premierów Polski i Izraela „mówi” zaś o dążeniach polskiego rządu na uchodźctwie do zapobiegania mordowaniu Żydów.

Schewach Weiss w rozmowie z dziennikarzami RMF zacytował swoje słowa.

Polski rząd zagraniczny i polski rząd jeszcze w Polsce na początku wojny nie współpracował z hitlerowcami, natomiast prawie cała Europa wtedy współpracowała. I to wszystko. I właśnie mówiłem o Armii Krajowej, a nie o rządzie polskim – powiedział były ambasador.

Powiedziałem, że Armia Krajowa, niestety, tam Żydzi walczyli też, i ratowała Żydów i ukarała szmalcowników, ale byli tacy w Armii Krajowej, że też współpracowali z Niemcami co do Żydów. Ale przeważnie nie Armia Krajowa, tylko Źandarmeria Polska. To powiedziałem. Co z tego zrobili, Jerusalem Post, ja nie wiem – dodał Schewach Weiss dla RMF.

Sprawa wciąż pozostaje niejasna. Albo były izraelski ambasador oskarżył na antenie Army Radio polski rząd na uchodźctwie o współpracę z hitlerowcami, a dementi było skierowane wyłącznie na rynek polski, albo „Jerusalem Post” przekręciło w tłumaczeniu z hebrajskiego na angielski wypowiedź Weissa. W drugim przypadku, po wyjaśnieniach złożonych przez dyplomatę w rozmowie z RMF24, dziennikarze powinni skorygować swoje doniesienia i przeprosić za wywołanie zamieszania. Wciąż to jednak nie nastąpiło (stan na 09.07, godz. 12:45) i w internetowym serwisie poczytnej anglojęzycznej gazety widnieje poważne oskarżenie pod adresem Polski.

Źródła: jpost.com / pch24.pl / rmf24.pl

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-07-09)

 


 

Obrzydliwe kłamstwa Szewacha Weissa: „Polski Rząd na Uchodźstwie brał udział w mordowaniu Żydów”

Kreowany na przyjaciela Polski, były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss na łamach „Jerusalem Post” wypowiedział szereg obrzydliwych kłamstw na temat Polski i Polaków.

„Ten dokument zawiera kilka zdań, które są prawdziwe, a reszta jest albo niejasna, albo fałszywa” – stwierdził Weiss, odnosząc się do wspólnej deklaracji Morawieckiego i Netanjahu.

„Na przykład, w przeciwieństwie do tego co tam napisano, zdarzały się przypadki, że polski Rząd na Uchodźstwie brał udział w mordowaniu Żydów” – miał stwierdzić były ambasador Izraela w Polsce.

Jeśli ktoś liczył, że pojednawcze gesty z polskiej strony, tj nowelizacja ustawy o IPN oraz podpisanie przez premiera Morawieckiego wspólnej deklaracji przez z premierem Netnajahu, sprawią, iż politycy i dziennikarze izraelscy powstrzymają się z antypolskimi wypowiedziami, zapewne musi czuć się zaskoczony. My, niestety, tego właśnie się spodziewaliśmy:

Czy premier RP uznaje, iż Polacy nie byli ofiarami II wojny światowej?

Dziś mamy do czynienia z sytuacją, w której antypolonizm podniesiony został w Izraelu do rangi obowiązującej ideologii, więc możemy spodziewać się dalszej eskalacji wrogich Polsce wypowiedzi.

„Mieli do wyboru wojnę lub hańbę, wybrali hańbę, a wojnę będą mieli i tak” – powiedział po powrocie premiera Chamberlaina z Monachium Winston Chruchill i w takim też położeniu postawili premiera Morawieckiego dziś Żydzi.

/wk/

Za: MagnaPolonia (8 lipca 2018)