Rząd otworzy się na imigrantów! W Polsce brakuje pracowników – firmy potrzebują Azjatów

Aktualizacja: 2018-06-4 11:22 am

Braki personalne na rynku pracy oraz perspektywa zapaści demograficznej to powody nadchodzących zmian w prawie. Właśnie dobiegają końca międzyresortowe negocjacje w sprawie strategii imigracyjnej. Spodziewać możemy się jeszcze szerszego otwarcia się Polski na przybyszów spoza Unii Europejskiej – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak informuje dziennik, pracownicy z Ukrainy nie wypełniają w wystarczającym stopniu luki na rynku pracy. Dlatego też konieczne jest jeszcze większe otwarcie na wschód. Oznacza to, że już wkrótce do Polski mogą przybyć liczni pracownicy spoza UE – w tym z Azji Południowo-Wschodniej.

Negocjacje w sprawie zmian legislacyjnych prowadzą resorty: pracy, spraw wewnętrznych oraz inwestycji i rozwoju. Efektem ustaleń ma być nowelizacja przepisów o instytucjach rynku pracy.

Rząd planuje między innymi wydłużenie okresu pracy na podstawie oświadczenia z 6 miesięcy do roku. To rozwiązanie dotyczy sześciu krajów byłego ZSRR. Kolejną zmianą będzie ułatwienie uzyskiwania pozwoleń na pracę i wydłużenie ich obowiązywania. Dziś to maksymalnie trzy lata, zaś po zmianach – pięć. Co więcej, jeśli jeden z małżonków ma pozwolenie na pracę, to w myśl nowych przepisów współmałżonek nie będzie musiał występować o dokument.

Rozszerzona zostanie także lista krajów objętych łagodniejszą polityką migracyjną. Jak powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” wiceminister Paweł Chorąży, chodzi głównie o osoby z Wietnamu i Filipin, gdyż doświadczenie pokazuje, że dobrze integrują się z polskim społeczeństwem.

Tymczasem rząd jest zainteresowany nie tylko uzupełnieniem braków na rynku pracy, ale także zmniejszeniem konsekwencji wynikających z kryzysu demograficznego. Politycy chcą, aby obcokrajowcy nie tylko w Polsce pracowali, ale także zakładali rodziny.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” / gosc.pl

MWł

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=101953 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]