Aktualizacja strony została wstrzymana

Interpelacja poselska w sprawie zaniżonej ceny polskich stoczni sprzedanych podejrzanemu inwestorowi

Warszawa, dnia 22.05.2009 r.

Poseł na Sejm RP

Artur Górski

 

Klub Parlamentarny
Prawo i Sprawiedliwość


Pan

Aleksander Grad
Minister Skarbu Państwa


INTERPELACJA


w sprawie zaniżonej ceny polskich stoczni sprzedanych podejrzanemu inwestorowi

Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu przedkładam Panu Ministrowi interpelację poselską w sprawie zaniżonej ceny polskich stoczni sprzedanych podejrzanemu inwestorowi.
W ostatnich tygodniach zostały sprzedane jednemu inwestorowi dwie polskie stocznie: Stocznia Szczecińska Nowa oraz Stocznia Gdynia, należące do strategicznych obiektów gospodarczych na polskim wybrzeżu. W związku z powyższym przedstawiciele rządu ogłosili sukces, wyrażając przekonanie, że obie stocznie zostały uratowane.
Jednak w mediach pojawiły się wątpliwości w sprawie inwestora strategicznego, a także ceny, za jaką został sprzedany majątek stoczni i grunty, na których są one położone.
Inwestorem strategicznym, który został wybrany, okazała się międzynarodowa firma United International Trust. Premier Donald Tusk w jednej z wypowiedzi stwierdził, że firma ta wywodzi się z Kataru. Natomiast w niektórych mediach pojawiły się sugestie, że za tą spółką kryją się arabowie z Kuwejtu lub Kataru. Tymczasem dziennikarze niezależnych mediów podali informacje, że spółka United International Trust należy do korporacji Sapiens International Corporation NV, której właścicielem jest konsorcjum Emblaze Ltd. Spółka UIT, nabywca obu stoczni, zarejestrowana jest w Curacao na Antylach Holenderskich. Wydaje się, że jest to typowa „wydmuszka” przygotowana do tzw. biznesu zadaniowego zarejestrowana w raju podatkowym. Natomiast firma Sapiens International Corporation NV notowana jest na NASDAQ, a do jej głównych zadań statutowych należy wdrażanie nowoczesnych technologii informatycznych dla biznesu.
Ponadto media podają, że jednym z członków zarządu spółki United International Trust jest Nahum Admoni – były szef Mossadu, czyli izraelskiego wywiadu. Natomiast funkcje zarządcze w korporacji Sapiens International Corporation NV sprawują osoby powiązane z izraelską armią. Podobnie w konsorcjum Emblaze Ltd najwyższe funkcje pełnią osoby, które mają aktualnie powiązania z administracją i służbami wojskowymi Izraela. Wynika z tego, że za spółką, która kupiła polskie stocznie, stoi kapitał żydowski a nie arabski, jak sugerował rząd i niektóre media.
Okazało się, że nieznani inwestorzy byli bardziej godni zaufania dla polskiego rządu niż konkurenci UIT i jednocześnie uznani na świecie potentaci w produkcji statków, tacy choćby jak: norweski holding AKER, czy koreański Hyundai Heavy.
Media podają także, że ta nieznana firma „za grosze kupiła strategiczne miejsce do robienia biznesu w Europie”. Majątek Stoczni Gdynia sprzedano za 288 mln zł., a Stocznia Szczecińska Nowa została sprzedana za 162 mln zł. Razem Skarb Państwa dostał  łącznie 449 mln zł. Przy czym powierzchnia podstawowego terenu produkcyjnego Stoczni Szczecińskiej wynosi ok. 700.000 m2. Łączna powierzchnia użytkowa w budynkach wynosi ok. 278.000 m2. Do tego dochodzi infrastruktura, park maszynowy, tradycja, ludzie, marka itp. Wygląda więc na to, że za 1 m2 wraz z zabudowaniami (nie licząc reszty infrastruktury) zapłacono 230 zł. Tymczasem goła działka budowlana w Szczecinie to przeciętnie 500 zł za 1 m2. Podobnie wyliczono wartość stoczni Gdynia.
Są to informacje, które pojawiły się w mediach i wymagają zweryfikowania. W związku z tym, że są to niepokojące informacje, uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:
– Czy rząd już wie, jaki kapitał kryje się za spółką United International Trust, która kupiła polskie stocznie, i czy ta spółka ma gwarancje lub rekomendacje jakiegoś rządu?
– Czym kierowano się wybierając rzeczoną spółkę? Czy ma ona doświadczenie w produkcji statków? Jakie ma zamiary wobec przejętych stoczni? Co planuje w nich produkować?
– Czy cena sprzedaży stoczni nie jest zaniżona? Czy inni oferenci proponowali wyższe ceny?
– Czy nie zagraża bezpieczeństwu naszego kraju fakt, że dwa obiekty o strategicznym znaczeniu dostają się w ręce jednego inwestora o niejasnym pochodzeniu?

Za: Strona posła Artura Górskiego | http://www.artur-gorski.waw.pl/pilki/pliki_07_06_09/interpelacja_w_sprawie_zanizonej_ceny_polskich_stoczni.doc

Skip to content