Abp Chaput tworzy parafię dla tradycjonalistów. Będzie codzienna Msza św. trydencka

Aktualizacja: 2018-04-13 3:41 pm

Abp Charles Chaput z Filadelfii stworzył nową „quasi-parafię” dla katolików – tradycjonalistów, którzy chcą uczestniczyć we Mszy św. trydenckiej. Hierarcha podkreśla, że podjął decyzję w związku z dużym zainteresowaniem łacińską liturgią. Jeśli wspólnota tradycjonalistów nadal będzie się rozwijała, abp Chaput zapowiedział, że podniesie ją do tytułu stałej parafii.

Na mocy decyzji abp Charlesa Chaputa z Filadelfii w USA, 1 sierpnia dawna parafia pw. Najświętszej Marii Panny w Conshohocken, zostanie przekazana Bractwu Kapłańskiemu św. Piotra (FSSP). Hierarcha postanowił stworzyć „quasi-parafię” dla wiernych, którzy chcą uczestniczyć w Mszach św. trydenckich. Zgodnie z prawem kanonicznym, quasi-parafia jest odpowiednikiem pełnej parafii, ale z pewnymi wyjątkami. Jeśli przedsięwzięcie zostanie uznane za sukces, abp Chaput najprawdopodobniej przekształci go w stałą parafię.

„W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie, stało się konieczne, we właściwym czasie zapewnienie dodatkowej opieki duszpasterskiej tym, którzy chcą uczestniczyć w Boskim uwielbieniu w nadzwyczajnej formie” – powiedział abp Chaput.

„Dopóki nie okaże się, że ta wspólnota rozkwitnie, aby stać się parafią, ustanowienie quasi-parafii zapewniającej tę duchową opiekę wydaje się najbardziej odpowiednim rozwiązaniem” – dodał.

Bractwo św. Piotra FSSP jest międzynarodową wspólnotą kapłanów, którzy doprawiają Mszę św. wyłącznie zgodnie z nadzwyczajną formą rytu rzymskiego. Obecnie działa w 39 diecezjach w USA i ma 96 kapłanów pracujących w 54 apostolatach w całym kraju. W tym roku Watykan przyznał mu specjalny indult do odprawiania liturgii Wielkiego Tygodnia według rubryk sprzed 1955 roku.

Źródło: catholicherald.co.uk

WMa

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=101109 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]