Aktualizacja strony została wstrzymana

Hiszpania: Kongres chce rozwiązania układów ze Stolicą Apostolską

Kongres Deputowanych – izba niższa parlamentu Hiszpanii – przegłosował prośbę do rządu, aby ten rozwiązał układy ze Stolicą Apostolską oraz usunął nauczanie religii z programów szkolnych. Propozycję w tej sprawie, niemającą charakteru przepisu prawnego, zatwierdziła najpierw parlamentarna Komisja Oświaty 18 głosami za przy 17 przeciw i jednym wstrzymującym się.

Wniosek Kongresu jest odpowiedzią na prośbę stowarzyszenia „Świecka Europa” i ok. 40 innych ugrupowań, które w październiku 2016 wprowadziły ten projekt do Kongresu za pośrednictwem lewicowej partii Unidos Podemos i Koalicji Compromís. Później zaakceptowała go (z pewnymi poprawkami) Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza i w tej formie propozycja trafiła pod obrady izby niższej Kortezów.

W dyskusji nad projektem rzeczniczka centroliberalnej partii Ciudadanos – Marta Martin skrytykowała ideę zerwania umowy ze Stolicą Apostolską, przypominając, że jest to dokument międzynarodowy i sprawa ma wymiar konstytucyjny. Według posłanki cała inicjatywa ma charakter „sloganów wyborczych” oraz jest „oportunistyczna i powtarzająca się”.

Inna deputowana – Silvia Valmana z rządzącej Partii Ludowej podkreśliła, że przejawem demokracji jest postępowanie zgodne z konstytucją i z układami międzynarodowymi, zapewniającymi wolność religijną, a taki charakter mają Porozumienia ze Stolicą Apostolską. Przypomniała, że nauczanie religii i ocena z niej na świadectwie szkolnym obowiązują w 13 z 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, a w dalszych 14, w tym także w Hiszpanii, są one opcjonalne.

Porozumienia między Państwem Hiszpańskim a Stolicą Apostolską obejmują cztery układy, podpisane 3 stycznia 1979, które zastąpiły konkordat z 1953. Miały one za zadanie przystosować stosunki między obu stronami i miejsce Kościoła do warunków państwa niewyznaniowego, jakim jest Hiszpania w świetle konstytucji z 29 grudnia 1978. Układy te dotyczą zagadnień prawnych, nauczania i spraw kulturalnych, posługi religijnej w siłach zbrojnych i służby wojskowej duchownych oraz spraw gospodarczych.

Jednym ze skutków prawnych porozumienia jest utrzymanie nauki religii w szkołach hiszpańskich, tak jak to gwarantował konkordat, zawarty ze Stolicą Apostolską jeszcze przez rząd gen. Franco i który m.in. zapewniał Kościołowi katolickiemu szczególne miejsce w życiu publicznym.

Źródło: KAI

WMa

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2018-02-22) | http://www.pch24.pl/hiszpania--kongres-chce-rozwiazania-ukladow-ze-stolica-apostolska,58459,i.html

Skip to content