Massachusetts: Sąd odrzucił wniosek o odszkodowanie za wymyślone „pamiętniki czasów Holokaustu”

Sąd w stanie Massachusetts odrzucił pozew wniesiony przeciwko autorce fikcyjnej książki o „Holokauście”, Mishy Defonseca, przez wydawcę Jane Daniel, powołując się na „przedawnienie sprawy”.

Wydawca pozwał autorkę książki, którą reklamowano jako „wstrząsający pamiętnik Holokaustu” i sprzedawano w milionowych nakładach w wielu krajach świata, żądając m.in. zwrotu zarobionych przez autorkę pieniędzy w wysokości ponad 32 milionów dolarów.

Misha Defonseca przyznała się na początku tego roku, że ani nie jest Żydówką, za jaką się podawała, ani nie przeżyła opisywanych „wstrząsających wydarzeń” i że cała historia została przez nią w 100 procentach wymyślona. W międzyczasie książka belgijskiej prawniczki Mishy Defonseca pt „Misha: A Memoire of the Holocaust Years”, wydana w 1997 roku, została przetłumaczona na 18 języków, a na jej podstawie pospiesznie nakręcono kolejny film „ery Holokaustu”, pt „Survivre avec les Loups” („Przeżyć z wilkami”).

„Przemysł Holokaustu” rozreklamował książkę jako „prawdziwa historia o przeżyciu Zagłady” i tak jak wiele innych książek mających być „świadectwem ocalałych z Holokaustu” – jak np. wielokrotnie nagrodzane pamiętniki fałszerza Benjamina Wilkomirskiego, książki Elie Wiesela, bajkopisarza Jerzego Kosińskiego, czy megalomana Karskiego – pokazuje jak kruche mogą być wspomnienia, których jedyną siłą jest stojąca za nimi ideologia nie mająca wiele lub nic wspólnego z realnymi wydarzeniami historycznymi. Historia kolejnej książki o „epoce Holokaustu i komór gazowych” pokazuje jak w niewielkim stopniu można polegać na zideologizowanych pamiętnikach, często spisywanych w pół wieku od wydarzeń. Tym bardziej, że stojące za publikacjami i propagowaniem „jedynie słusznej interpretacji wydarzeń” siły, nie dopuszczają do rzetelnej dyskusji nad wydarzeniami II Wojny Światowej, surowo karząc każdego za najmniejsze odstępstwo od „jedynie słusznej linii”, spreparowanej przez ideologów i podtrzymywanej przez konformistycznych historyków.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Skip to content