Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemcy zgodziły się wypłacić żydowskiej Konferencji Roszczeniowej dodatkowo 320 milionów dolarów na pomoc dla „ocalałych z Holokaustu”

Założona w 1951 roku przez Światowy Kongres Żydów Konferencja Roszczeniowa (Claims Conference) wynegocjowala z Niemcami wypłatę dodatkowych 320 milionów dolarów na program „pomocy ofiarom Holokaustu”.

Uzgodniona suma będzie wypłacana przez okres 10 lat i jak stwierdza niemieckie Ministerstwo Finansów, około 71 milionów dolarów ma być przeznaczonych na „pomoc dla starych i potrzebujących ocalalych z Holokaustu”.

Niemieckiej delegacji przewodniczył sekretarz Ministerstwa Finansów, Karl Diller. Rozmowy odbyły się w dniu 4 czerwca br.

Zasiłek dla żyjących dziś na całym świecie 68 tysięcy Żydów „ocalałych z Holokaustu”, wzrośnie o 8 procent. Dla osób objętych tzw. Artykułem 2. Funduszu (m.in. b. więźniowie obozów), zasiłek wzrośnie z 427 dolarów na miesiąc, do 460 dolarów. Dla osób nie objętych specjalnym Artykułem 2. i mieszkających w krajach Unii Europejskiej, zasiłek wzrośnie z 316 do 341 dolarów na miesiąc, a dla osób spoza Unii Europejskiej – z 261 do 281 dolarów na miesiąc.

Jak informuje strona internetowa Konferencji Roszczeniowej: „Polska pozostaje jedynym większym krajem byłego bloku sowieckiego, który w ciągu 18 lat od upadku komunizmu nie podjął kroków wspomagających odzyskanie przez właścicieli i ich spadkobierców prywatnej własności ukradzionej od 1939 roku”, jednak na pierwszej stronie, przy umieszczonym zdjęciu premiera Donalda Tuska, z radością ogłasza się, że: „Polski premier przyrzeka ustawę restytucyjną.”

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

oraz

 

 

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content