Niemcy zgodziły się wypłacić żydowskiej Konferencji Roszczeniowej dodatkowo 320 milionów dolarów na pomoc dla “ocalałych z Holokaustu”

Aktualizacja: 2008-06-10 11:22 am

Założona w 1951 roku przez Światowy Kongres Żydów Konferencja Roszczeniowa (Claims Conference) wynegocjowala z Niemcami wypłatę dodatkowych 320 milionów dolarów na program “pomocy ofiarom Holokaustu”.

Uzgodniona suma będzie wypłacana przez okres 10 lat i jak stwierdza niemieckie Ministerstwo Finansów, około 71 milionów dolarów ma być przeznaczonych na “pomoc dla starych i potrzebujących ocalalych z Holokaustu”.

Niemieckiej delegacji przewodniczył sekretarz Ministerstwa Finansów, Karl Diller. Rozmowy odbyły się w dniu 4 czerwca br.

Zasiłek dla żyjących dziś na całym świecie 68 tysięcy Żydów “ocalałych z Holokaustu”, wzrośnie o 8 procent. Dla osób objętych tzw. Artykułem 2. Funduszu (m.in. b. więźniowie obozów), zasiłek wzrośnie z 427 dolarów na miesiąc, do 460 dolarów. Dla osób nie objętych specjalnym Artykułem 2. i mieszkających w krajach Unii Europejskiej, zasiłek wzrośnie z 316 do 341 dolarów na miesiąc, a dla osób spoza Unii Europejskiej – z 261 do 281 dolarów na miesiąc.

Jak informuje strona internetowa Konferencji Roszczeniowej: “Polska pozostaje jedynym większym krajem byłego bloku sowieckiego, który w ciągu 18 lat od upadku komunizmu nie podjął kroków wspomagających odzyskanie przez właścicieli i ich spadkobierców prywatnej własności ukradzionej od 1939 roku”, jednak na pierwszej stronie, przy umieszczonym zdjęciu premiera Donalda Tuska, z radością ogłasza się, że: “Polski premier przyrzeka ustawę restytucyjną.”

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

oraz

 

 

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2091 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]