Aktualizacja strony została wstrzymana

Prezydent Irlandii odrzuca bezpodstawne oskarżenia Centrum im. Wiesenthala

Prezydent Irlandii w przemówieniu wygłoszonym 21 stycznia br. w ostrych słowach odparła ataki żydowskiego Centrum im. Szymona Wiesenthala, które zarzuciło irlandzkiemu muzeum Hunt Museum w Limerick posiadanie w swoich zbiorach 2000 „dzieł sztuki zrabowanych ofiarom Holokaustu” oraz „powiązania z nazistowskimi handlarzami dzieł sztuki”.

Podczas wizyty w muzeum, Prezydent Mary McAleese po raz pierwszy zabrała publicznie głos w tej sprawie i powiedziała, że „W młodości głęboko respektowałam Wiesenthala, i dalej go respektuję jako osobę, niestety nie mogę tego samego powiedzieć o Centrum im. Szymona Wiesenthala, które stargało swoje imię poprzez sposób w jaki potraktowano to muzeum”.

Centrum im. Wiesenthala bezzasadnie zarzuciło w 2003 roku muzeum Hunt Museum posiadanie „dzieł sztuki zrabowanych ofiarom Holokaustu”, co wyjaśniła i oczyściła z oskarżeń specjalnie powołana królewska komisja Royal Irish Academy. Niestety, Centrum Wiesenthala planuje opublikowanie swoich własnych ocen, które mają być opublikowane w ciągu następnych trzech miesięcy.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

 

Skip to content