Aktualizacja strony została wstrzymana

Zmarł Bobby Fischer, mistrz szachowy

Bobby Fischer, słynny szachista, niepokonany mistrz świata w latach 1972-75, zmarł 17 stycznia br. [2008] w wieku 65 lat w Reykjaviku.

Robert „Bobby” Fisher był cudownym dzieckiem: zafascynował się szachami w wieku 6 lat i już w wieku 14 lat został mistrzem juniorów Stanów Zjednocznych, a w wieku 16 lat – mistrzem seniorów. Od tego czasu stawał się niepokonanym przeciwnikiem na arenie światowej, szczególnie w meczach z arcymistrzami radzieckimi.

Przez połowę swojego życia prowadził ostrą kampanię przeciwko twierdzeniom jakoby był Żydem. W 1984 roku wysłał list do wydawcy Encyclopedia Judaica stwierdzający, że nie jest i nigdy nie był Żydem i zażądał wycofania swojego nazwiska z tej encykopedii, co wydawcy uczynili. Od mniej więcej tego czasu toczył bój ze środowiskiem żydowskim twierdząc otwarcie, że Żydzi są zgubą dla świata i że ich wplywy i działania destabilizują społeczeństwa. Był wielokrotnie szykanowany, zatrzymywany i więziony. Jednym z ostatnich incydentów było zatrzymanie na lotnisku w Tokio. Jak twierdził w wywiadach radiowych, władze amerykańskie pod wpływem sił żydowskich, w podstępny i bezprawny sposób odebrały mu paszport, co było przyczyną zatrzymania go w 2004 roku i wydalenia z Japonii, gdzie mieszkal ze swoją żoną – Japonką, również mistrzynią szachową. Dowodził, że paszport, którym się posługiwał był wydany przez ambasadę amerykańską w Szwajcarii zaledwie rok wcześniej i że był cały czas ważny. Zwrócił się o azyl polityczny do Niemiec, powołując się na obywatelstwo niemieckie swojego ojca, jednak władze Niemiec odmówiły tej prośby. Podobnie uczyniły władze Islandii, choć przyznały mu prawo do osiedlenia się w tym kraju, gdzie mieszkał do końca życia.

Po tzw. terrorystycznych atakach 9-11, Fischer twierdził, że były one dziełem wywiadów amerykańskiego i izraelskiego, a na wiadomość w tym dniu o tym, że zaatakowano Pentagon i Biały Dom, odpowiedział w wywiadzie radiowym dla stacji filipińskiej, że „To świetna wiadomość”. Wyznał też, że „nikt nawet nie interesuje się tym, że Stany Zjednoczone i Izrael mordują Palestyńczyków.” Wzywał do „zamknięcia wszystkich synagog” w USA i unieszkodliwienia „setek tysięcy przywódców żydowskich w Ameryce” i „aresztowania Żydów”. Wkrótce po tym amerykańskie władze szachowe cofnęły mu członkostwo w Federacji Szachowej.

Bobby Fischer prowadził życie ekscentryka, jednak jasność jego umysłu, doskonała pamięć i charakterystyczne spojrzenie na politykę światową, towarzyszyły mu do końca życia.

W informacji o śmierci, agencja izraelska JTA zadała pośmiertnie cios wymierzony z premedytacją pisząc, że zmarł „Bobby Fischer, mistrz szachowy. Urodzony jako Żyd.”

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content