USA: Biskup Morlino ujawnia specjalny list Benedykta XVI do biskupów amerykańskich polecający odprawianie Tradycyjnej Mszy Św.

Biskup Robert Charles Morlino z diecezji Madison w stanie Wisconsin ujawnił w wywiadzie dla pisam The Wisconsin State Journal, że papież Benedykt XVI wysłał do biskupów amerykańskich list z wezwaniem do zastosowania się do ogłoszonego motu proprio Summorum Pontificum zezwalającego na odprawianie tradycyjnej Mszy św.

W wywiadzie udzielonym 2 listopada i przedrukowanym przez Christifidelis – pismo wydawane przez Fundację św. Józefa – biskup Madison mówi: „Myślę, że mógłbym przedstawić to następująco: Papież Benedykt właśnie napisał do nas, biskupów, list, nie tak dawno go napisał, o umożliwieniu [odprawiania] tradycyjnej łacińskiej Mszy. Powiedział On: „Wiem, że niektórzy z Was niepokoiliście się każdego roku [na myśl] czy zezwolić na [Mszę]” – a ja byłem jednym z tych biskupów. Byłem jedynym biskupem w Wisconsin, który nie zezwolił na tradycyjną Mszę łacińską, z powodu, który uważałem za słuszny. Ale Papież napisał i powiedział: „Chcę zwolnić Was z odpowiedzialności, z tych wszystkich roztropnych rozważań, zatem ja sam podejmuję tę decyzję„. Widział On to jako posługę, zatem przyjmuję to również jako posługę. Byłem jedynym biskupem w Wisconsin, który nie zezwolił na tradycyjną Mszę łacińską, ale teraz, w duchu posłuszeństwa, będę pierwszym biskupem w Wisconsin, który odprawi tradycyjną Mszę łacińską.”

 


Skip to content