Aktualizacja strony została wstrzymana

Grecki historyk skazany na 14 miesięcy więzienia za „negowanie Holokaustu”

Grecki historyk Costas Plevris skazany został na 14 miesięcy pozbawienia wolności za „wzniecanie nienawiści rasowych i za zaprzeczanie Holokaustowi”.

Sędziowie, po rozpoczęciu rozprawy 4 grudnia i odłożeniu jej na tydzień, uznali decyzją wydaną 13 grudnia br. Costasa Plevrisa winnym zarzucanych mu czynów. Jeden sędzia z trzyosobowego składu sędziowskiego zagłosował przeciwko takiemu werdyktowi. Jednocześnie sąd oczyścił z zarzutów trzy inne osoby: wydawcę, redaktora naczelnego i dziennikarza małego „skrajnie prawicowego” wydawnictwa, które opublikowało urywki z książki Plevrisa pt „Żydzi: Cała prawda” (The Jews: The whole truth).

Jak twierdzil podczas przesłuchania świadków przewodniczący Centralnego Zarządu Społeczności Żydowskich w Grecji, Moses Constantini, opublikowanie książki miało przyczynić się do wzrostu aktów wandalizmu pomników żydowskich w Grecji.

Była to pierwsza tego typu rozprawa w Grecji, wydana na podstawie niedawno wprowadzonych przepisów o karaniu za „negowanie Holokaustu”.

Wyrok nie jest prawomocny. Skazany, uważający obowiązujące tego typu akty prawne jako krępowanie wolności wypowiedzi, zapowiedział odwołanie się od wyroku.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

 

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content