Austria: Kolejna osoba skazana za „negowanie Holokaustu”

Wiedeński Sąd Najwyższy skazał 68-letniego Austriaka Gerda Honsik na 18 miesięcy pozbawienia wolności za „negowanie Holokaustu”. Sąd nie wziął pod uwagę stanu zdrowia zatrzymanego, w tym ostrej niewydolności nerek, jakkolwiek odrzucił żądania prokuratury o jeszcze surowszy wyrok. „Przestępstwo negowania Holokaustu” zagrożone jest w Austrii karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Na Gerd Honsiku – poecie, pisarzu, działaczu politycznym – ciążyło kilka wyroków więzienia, w tym wyrok wydany w 1992 roku. Prokuratora oświadczyła, iż jeszcze w tym miesiącu może być wymierzona dodatkowa kara więzienia za „działalność neonazistowską i antysemicką ” podczas pobytu Honsika w Hiszpanii. Honsik zbiegł do Hiszpanii gdyż groziła mu w Austrii kara więzienia za „negowanie Holokaustu”, w tym twierdzenie, że w obozach koncentracyjnych nie było komór gazowych oraz że liczba „6 milionów ofiar żydowskich” jest zawyżona. Honsik został aresztowany w południowej Hiszpanii w sierpniu br. i w półtora miesiąca później dokonano ekstradycji do Austrii.

Wyrok sądu austriackiego jest kolejnym sygnałem coraz szerszego wprowadzania i egzekwowania cenzury zakazującej wypowiedzi na niektóre drażliwe kwestie dotyczące II Wojny Światowej.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Skip to content