Aktualizacja strony została wstrzymana

Replika pokoju Anny Frank powstanie w… anglikańskiej katedrze w Liverpool

W anglikańskiej katedrze w Liverpool zbudowana zostanie replika poddasza, w której ukrywała się w Amsterdamie holenderska żydówka, Anna Frank – podali organizatorzy „Dnia Pamięci Holokaustu” w Wielkiej Brytanii.

Zbudowana w Wielkiej Brytanii ekspozycja ma być otwarta na kilka tygodni przed planowanymi na dzień 27 stycznia 2008 roku obchodami „Dni Pamięci”. Jerry Goldman, żydowski organizator ekspozycji powiedział agencji Associated Press, że miał początkowo pewne obiekcje co do umieszczenia wystawy wewnątrz chrześcijańskiej świątyni, jednak katedra była potencjalnie największym i najatrakcyjniejszym miejscem w mieście. „Nie myślę, aby Żydzi będą mieli z tym problem, ponieważ zrozumieją wartość tego, gdy przybędą do Liverpool.”


Wokół zmarłej w wieku 15 lat na tyfus w obozie Bergen-Belsen Anny Frank wytworzyła się, popularyzowana w mass-mediach legenda, która urosła niemal w nietykalny kult. Do odrestaurowanego muzeum w Amsterdamie, miejsca w którym Anna Frank ukrywała się, urządzane są pielgrzymki dzieci i młodzieży, faszerowane zdeformowaną historią II Wojny Światowej.

Zwiedzającym i szerokiej opinii publicznej nie jest znany fakt, iż tzw. pamiętniki Anny Frank są książką, a w wielu szkołach lekturą, którą zredagował ojciec Anny – Otto Frank (przeżył obóz w Auschwitz i zmarł w Szwajcarii w 1980 roku), dokonując w niej wiele znaczących korekt.ZOB. RÓWNIEŻ:

.