Aktualizacja strony została wstrzymana

Premier Izraela: Osoby ocalałe z Holokaustu otrzymają… 20-dolarowy dodatek

Zaproponowany przez rząd izraelski dodatek do zasiłku dla starych, dożywających swoich dni świadków II Wojny światowej, wywołał falę oburzenia. Osoby te – określane często pojęciem „ocalałych z Holokaustu” (Holocaust Survivors) – mają otrzymać od rządu dodatkową kwotę w wysokości aż… 20 dolarów na miesiąc. Jeden ze świadków uznał decyzję rządu Ehuda Olmerta jako „abusrdalną i uwłaczającą”. Grupa ta, licząca dzisiaj w Izraelu około 240 tysięcy osób, od lat traktowana była przez wszystkie kolejne rządy niemal jako obywatele drugiej kategorii. W 60 lat po wojnie, ta malejąca z każdym dniem grupa osób, żyje w Izraelu na granicy ubóstwa. Telewizja izraelska pokazała 85-letniego mężczyznę, który stwierdził, że jedyne mięso jakie jada to szyjki kurze, bo na żadne inne mięso go nie stać.

Premier Olmert w swoim wystąpieniu przyrzekł, że „Naprawimy to 60-letnie zaniedbanie. […] Osoby, które przeżyły Holokaust mieszkające w Izraelu mają prawo do życia w godności, aby nie doszło do sytuacji, w której osiągnięcie gorącego posiłku stało się niemożliwe.” Od początku przyszłego roku dla połowy z całkowitej liczby żyjących świadków, przeznaczonych zostanie 28 milionów dolarów rocznie, co po podzieleniu daje kwotę 20 dolarów miesięcznie.

Organizacje działające w Izraelu na rzecz Holocaust Survivors w stanowczy sposób nie zgadzają się na taką propozycję i wskazują, że w innych krajach ludzi w podobnych sytuacjach traktuje się o wiele lepiej. „Wiemy w jakich warunkach żyją Holocaust Survivors w Holandii, Francji, Niemczech czy w Polsce. Wiedzie im się o wiele lepiej niż w Izraelu” – powiedzial Noah Frug, przewodniczący jednej z organizacji, w wywiadzie dla Israel Radio.

Zaproponowany przez rząd 20-dolarowy dodatek, powiększyłby standardowy zasiłek w wysokości 487 dolarów na miesiąc. W Holandii osoby określane jako Holocaust Survivors otrzymują zasiłek w wysokości od 2740 do 4110 dolarów USA na miesiąc

Krytycy sposobu traktowania Holocaust Survivors wskazują, że Izrael otrzymał od Niemiec odszkodowanie w wysokości 80 miliardów dolarów, jednak zaledwie niewielka część tych pieniędzy była rozdysponowana wśród tych osób. „Wielki procent tych pieniędzy, które zaczęły być wypłacane Izraelowi w latch 1950-tych […] poszła na zbrojenia militarne i na budowę infrastruktury”.

 

ZOB RÓWNIEŻ:

 

 

Skip to content