Aktualizacja strony została wstrzymana

Brytyjski historyk David Irving wyrzucony z terenów Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie

Brytyjski historyk David Irving, został w piątek, 18 maja br. usunięty z terenu 52. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Usunięcie Irvinga, historyka znanego z tego, iż oferuje odmienną od oficjalnie obowiązującej interpretację wydarzeń II Wojny Światowej, przez co określany jest przez media mianem „antysemity” i „negacjonisty”, odbyło się w wyniku bezpośrednich zabiegów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

David Irving, który uważany jest przez wielu światłych i niekoniunkturalnych historyków, za jednego z największych niezależnych badaczy II Wojny Światowej, wystawił na Targach swoje książki wydawane przez wydawnictwo Focal Point, które sam prowadzi. Donos dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego złożony na policję, doprowadził do usunięcia Irvinga z terenów Targów. W rozmowie z dziennikarzem pisma Rzeczpospolita, David Irving powiedział, że „To śmieszne, że w tym kraju nie można głośno mówić tego, co się myśli.”. Wyprowadzany z terenów Targów David Irving podsumował, że „W Polsce nie ma wolności słowa.”

Dorota Koman, przedstawicielka Ars Polona, organizatora Targów powiedziała, że: „Ponieważ Irving przyniósł ze sobą książki po angielsku, które szerzą antysemityzm i wybielają Hitlera, co jest w Polsce zakazane, został usunięty z terenu targów.”

Decyzję o usunięciu Davida Irvinga z terenu Targów, podjął Grzegorz Guzowski, dyrektor Ars Polona. Guzowski stwierdził, że „Powiedziałem jemu [D. Irvingowi], że to co propaguje jest naruszeniem prawa polskiego i że nie zezwalam, by czynił to na terenie targów. […] W pierwszej chwili odmówił i zaczął krzyczeć, że nie ma wolności słowa w Polsce i że Polska nie jest krajem demokratycznym, lecz w końcu opuścił [teren targów].” Według informacji nadanej przez stację TVN24, G. Guzowski powiedział, że uczyni wszystko, by David Irving nie mógł nigdy w przyszłości wystawiać swoich książek na terenie Targów.

David Irving w swoim oświadczeniu stwierdza, że osoby wykonujące decyzję usunięcia go z terenu Targów „były niezwykle uprzejme i przepraszali autora, jak również jasno stwierdzali, że nie byli przygotowani na tego typu presję [chodzi oczywiście o presję tzw. sił zewnętrznych – czytaj: rezydujących i knujących w Polsce organizacji żydowskich, jak również prosyjonistycznej dyrekcji Muzeum Auschwitz-Birkenau – przyp. BIBUŁA]. Powzięto kroki, by zwrócić wszelkie koszty za opłaty targowe, bilety lotnicze i wszystkie inne wydatki, jakie pan David Irving poniósł. [Zanim usunięto Irvinga,] Stoisko wydawnictwo Focal Point było obecne na Targach przez dwa dni i cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Odwiedziło je wielu czytelników z różnych krajów Europy Wschodniej. W ciągu ostatniego poranka, D. Irving udzielił czterech wywiadów dla polskich stacji telewizyjnych.”

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

 

Skip to content