Aktualizacja strony została wstrzymana

Nowe systemy śledzenia ludzi w Wielkiej Brytanii

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogą obawiać się lawinowej utraty prywatności przy zastosowaniu najnowszego systemu śledzenia ludzi. Specjaliści z firmy Viseum z Erith (Kent) opracowali nowy system pozwalający na „przewidywanie” dokonania przestępstwa. Zestaw składa się z ośmiu inteligentych kamer obserwujących wszystkie kierunki, sprzęgniętych z zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym automatycznie selekcjonującym z tłumu osoby zachowujące się  – jak się twierdzi – „w podejrzany sposób”. System po podjęciu tej decyzji na podstawie analizy 50 elementów zachowania się człowieka, skupia się na wybranych osobach i od tego momentu nieustannie śledzi i analizuje ich ruchy.
Kosztujący 7 tysięcy funtów system o nazwie „the Bug” (czyli w żargonie  – Pchła), po 18-miesiącach owocnych prób w miejscowości Luton jest obecnie instalowany w wielu miejscach publicznych Wielkiej Brytanii. W najbliższym czasie otrzymają je miasta Chester i Exeter.


Już dzisiaj społeczeństwo Wielkiej Brytanii śledzone jest przez największą na świecie liczbę kamer: zgodnie z oficjalnymi informacjami w Wielkiej Brytanii zainstalowanych jest 4.2 miliona kamer. Według badań firmy amerykańskiej JP Freeman, drugie miejsce w Europie zajmują Niemcy z 1.6 milionem kamer, a na terenie całej pozostałej części państw europejskich, zainstalowanych jest niecałych 5 milionów kamer. Na całym świecie, poza Europą i Stanach Zjednoczonymi, zainstalowanych jest ponad 5 milionów kamer.

Oprócz zaawansowanych kamer planuje się zastosowanie innych systemów do śledzenia ludzi. Przedstawiciele policji West Midlands i Greater Manchester prowadzą rozmowy z brytyjską firmą opracowującą małe samoloty wyposażone w kamery (ang. Drones albo Unmanned Aerial Vehicle – UAV). Samoloty te mają powstać na bazie izraelskiego dronu o nazwie Casper 250 budowanego w Izraelu przez firmę Top I Vision. Ten niewielki samolocik napędzany jest silnikiem elektrycznym i może w sposób cichy i zupełnie niezauważony krążyć na wysokości kilkuset metrów, przekazując wysokiej jakości obraz telewizyjny i dźwięk.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Skip to content