Aktualizacja strony została wstrzymana

Rewolucyjna technologia czytania myśli człowieka

Niemiecko-brytyjski zespół naukowców opracował rewolucyjną technologię pozwalającą na prześwietlanie mózgu z możliwością „odczytania” intencji badanej osoby.

Pomysł „czytania intencji” człowieka, rodem z najczarniejszych powieści science-fiction, nabiera powoli całkiem realnych kształtów. Naukowcy z niemieckiego Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences oraz brytyjskich University College London i Oxford University oznajmili o osiągnięciu przełomowych wyników z zastosowaniem specjalnych skanerów pracujących na zasadzie magnetycznego rezonansu (Functional Magnetic Imaging Resonance) oraz Softwaru wykrywającego subtelne różnice w funkcjonowaniu specyficznych obszarów mózgu. W wyniku przeprowadzonych testów, możliwe było osiągnięcie 70% skuteczności przewidywania intencji człowieka.

Już na obecnym etapie, technologia wywołuje wielkie kontrowersje. Profesor Colin Blakemore, dyrektor ośrodka badawczego Medical Research Council powiedział, że „Nie powinniśmy co prawda przesadzać z dzisiejszymi możliwościami tej technologii, ale możemy być całkowicie pewni, że prace będą kontynuowane i osiągniemy większe możliwości wnikania w mózg człowieka, przenikania jego intencji, myśli, nadziei, emocji. Niektóre z tych możliwości mogą być wykorzystane z pożytkiem i pozwolą pomóc w diagnozie, edukacji, ale musimy przemyśleć aspekty etyczne tej technologii. Otwiera ona całkowicie nową kartę medycznych danych pacjenta i możliwości ich użycia.”

Profesor neuropsychologii z Cambridge University, Barbara Sahakian, powiedziała, że scenariusz z filmu „Minority Report” wydaje się być tylko kwestią czasu. „Powinniśmy dyskutować i debatować na temat drugiej strony technologii. […] Wielu specjalistów jest bardzo ostrożnych i mówi, że nie możemy jeszcze spodziewać się czytania myśli człowieka, co dzisiaj jest rzeczywiście prawdą, ale poruszamy się w tak szybkim tempie, że nie upłynie zbyt wiele czasu gdy będziemy mogli z wielkim prawdopodobieństwem uznać czy ktoś tylko zmyśla czy też ma rzeczywiście zamiar popełnić przestępstwo.”

Technologia w przyszłości może być użyta do skonstruowania zaawansowanych systemów sterowania komputerów i innych urządzeń, bezpośrednio przy pomocy fal mózgu, co może pomóc np. osobom niepełosprawnym, ale stwarza również realne zagrożenia możliwości użycia jej do inwigilacji niewygodnych środowisk, np. grup osób znanych z niepoprawnych politycznie poglądów.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content