Wal-Mart finansuje organizacje homoseksualistów

Wal-Mart, największa na świecie firma prowadząca sieć sklepów wielkopowierzchniowych zapowiedziała przeznaczenie pięciu procent z każdej sprzedaży dokonanej online, bezpośrednio dla organizacji homoseksulistów i lesbijek Washington DC Community Center for Gay, Lesbian Bisexual and Transgender People. Decyzja ta jest wynikiem umowy jaką zawarł Wal-Mart z Biurem Biznesowym Związku Homoseksualistów National Gay and Lesbian Chamber of Commerce. Od każdej transakcji przeprowadzonej w sklepie internetowym Wal-Mart*, czy to będzie zakup książki, zabawki, sprzętu elektronicznego czy ubrania, 5% będzie automatycznie odprowadzane na konto organizacji homoseksualistów.

 

FAKTY BIBUŁY:

Wal-Mart prowadzi największą na świecie sieć sklepów wielkopowierzchniowych. Jest drugą na świecie korporacją (po ExxonMobil) i największym w Stanach Zjednoczonych i na świecie pracodawcą. Zatrudnia prawie półtora miliona pracowników, czyli więcej niż znane firmy General Motors, Ford, General Electric i IBM razem wzięte. (General Motors to największy na świecie producent samochodów, produkujący marki Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, GM Daewoo, Holden, Hummer, Oldsmobile, Opel, Pontiac, Saab, Saturn, Vauxhall. Ford to drugi na świecie producent samochodów, produkujący marki Lincoln, Mercury, Jaguar, Aston Martin, Land Rover, Volvo i – jako 1/3 udziałowiec – również Mazda. General Electric jest potężną korporacją o rozległych aktywach, od produkcji militarnej, przez prowadzenie sieci stacji radiowych i telewizyjnych – np. NBC, po sieć usług bankowych i ubezpieczeniowych.) Wal-Mart posiada drugą największą na świecie sieć komputerową – ustępującą jedynie Pentagonowi – która pozwala na śledzenie w tzw. czasie rzeczywistym każdej transakcji w każdym ze sklepów firmy na świecie.

Wal-Mart pomimo zatrudniania tak wielkiej liczby pracowników, systematycznie zaliczany jest do firmy wypłacającej najniższe zarobki i krytykowany jest za oferowanie najgorszych warunków pracy. Około połowa pracowników nie posiada ubezpieczenia medycznego, a zarobki znaczej części kształtują się na poziomie granicy ubóstwa. Wal-Mart znany jest z nie dopuszczania związków zawodowych do swoich sklepów. Każdy pracownik, który próbuje zorganizować komórkę związkową, jest natychmiast zwalniany z pracy. Wal-Mart prowadzi też intensywną, przymusową kampanię indoktrynacyjną swoich pracowników, przypominającą najgorsze schematy sowieckie lecz wzbogaconą o najnowsze osiągnięcia inżynierii społecznej.

Wal-Mart prowadzi 1100 sklepów typu Wal-Mart Discount Stores (każdy sklep o powierzchni od 3000 metrów kwadratowych do 21000 metrów kwadratowych), prawie 2200 Wal-Mart Supercenter (o powierzchni od 9000 m2 do 24000 m2), 110 Wal-Mart Neighborhood Market (o powierzchni okolo 4000 tysięcy m2) oraz 574 sklepów Sam’s Club (o powierzchni średnio 12 tysięcy m2). Oprócz tego prowadzi 2700 sklepów Wal-Mart w 14 krajach świata.

W roku fiskalnym 2006, Wal-Mart oznajmił o uzyskanym dochodzie w wysokości 11,2 miliarda dolarów, co stanowi 3,5% zysku z obrotu w wysokości 316 miliardów dolarów. Już w 2000 roku przy obrotach w wysokości prawie 140 miliardów dolarów, wartość firmy Wal-Mart przekraczał dochód narodowy każdego z przeszło 155 krajów na liście 192 największych krajów świata.

Kilkudziesięcioletnia praktyka Stanów Zjednoczonych i innych krajów świata pokazuje, iż powstanie każdego sklepu typu Wal-Mark powoduje zdziesiątkowanie lokalnych biznesów, szczególnie firm rodzinnych. Niedawno ogłoszono wejście firmy Wal-Mart na rynek polski a także na rosyjski i węgierski.

 

* Sprostowanie z dnia 15 listopada 2006: Wal-Mart będzie wypłacał pięć procent dla organizacji homoseksualistów od każdej transakcji online zainicjowanej ze strony internetowej tej organizacji, a nie od transakcji zainicjowanej ze strony Wal-Mart. Zob. tutaj.

 

Za: materiałów redakcyjnych

Skip to content