Aktualizacja strony została wstrzymana

Rusza biometryczny system badania pasażerów na lotnisku Heathrow

Lotnisko londyńskie Heathrow Airport rozpoczęło od 27 października br. testowanie nowego systemu identyfikacji polegającego na badaniu tęczówki oka pasażerów. Przez pięciomiesięczny okres testowania systemu, osoby uczestniczące w badaniach będą poddane skanowaniu tęczówki oka. Tak zarejestrowany skan będzie przechowywany w bazie danych i przy następnym przekraczaniu granicy będzie on wykorzystany zamiast okazywania paszportu. Jak do tej pory do testowania systemu zgłosiło się 2000 osób i spodziewa się, że zainteresowanie podróżnych będzie wyjątkowo duże.
System badania tęczówki oka o nazwie The EyeTicket JetStream zastosowany po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii na taką skalę, opracowany został w Stanach Zjednoczonych i oceniany jest jako jeden z najbardziej dokładnych. Jak twierdzą twórcy systemu, biometria oka daje bardziej unikalne rezultaty niż badanie linii papilarnych.

Testy na lotnisku londyńskim zaaprobowane zostały przez międzynarodową organizację transportu lotniczego International Air Transport Association – (IATA) i mają na celu uproszczenie i przyspieszenie obsługi pasażerów (skanowanie oka trwa zaledwie kilka sekund). Dyrektor lotniska BAA Heathrow Mike Temple powiedział, że „Mamy nadzieję, że testy te udowodnią, iż technologia ta jest bezpieczna, skuteczna i bardzo dokładna. Zapewni ona rozpoznanie legalności osób przekraczających granicę Wielkiej Brytanii.” Specjaliśmy wyrażają nadzieję, że zastosowana technologia będzie mogła być wykorzystana w przyszłości do zintegrowania z dalszymi systemami zabezpieczającymi lotniska.

Podobne systemy mają być wkrótce zainstalowane na amerykańskich lotniskach JFKw Nowym Jorku i Dulles Airport w Waszyngtonie.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

Skip to content