Aktualizacja strony została wstrzymana

Kolejne skandale w Zgromadzeniu Legioniści Chrystusa ?

Zaledwie w kilka dni po decyzji papieża Benedykta XVI o ukaraniu 86-letniego ojca Marcial Maciel Degollado, założyciela znanego zgromadzenia Legioniści Chrystusa, nadchodzą kolejne niepokojące głosy o możliwości innych skandali w tym Zgromadzeniu. Jedna z ofiar molestowania seksualnego, Paul Lennon, swego czasu seminarzysta Zgromadzenia w 1969 roku w Irlandii, już po decyzji Stolicy Apostolskiej o odsunięciu ojca Maciela ujawnił, że zgłosiły się nowe ofiary molestowane również przez innych księży Zgromadzenia.

Pomimo szczegółowego dochodzenia zakończonego bezprecedensową decyzją Papieża, obrońcy o. Maciela wypowiadają się w coraz ostrzejszych słowach o „pomyłce Watykanu”. Do grupy obrońców należał zawsze ojciec Richard John Neuhaus, neokonserwatysta i wydawca lewicowo-katolickiego pisma First Things, jedna z czołowych postaci świata amerykańskiego Kościoła i polityki, który choć cały czas był „moralnie pewny” o niewinności o. Maciela, ostatnio dopuszcza możliwość prawdziwości doniesień o nadużyciach seksualnych.

W coraz gorętszej atmosferze padają porównania o. Maciela wprost, do męki Chrystusa, a Papieża podejmującego tę decyzję – do Piłata, zaś Kościół – do nowego Sanhedrynu.

Charakterystyczne, że w wypowiedziach obrońców o. Maciela pomijane są jakiekolwiek wątki dotyczące ofiar skandali seksualnych, tak jakby oni nie istniali. Tym samym, nie słychać przeprosin pod ich adresem.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content