Aktualizacja strony została wstrzymana

Bp Donald Wuerl nowym Arcybiskupem Waszyngtonu

Arcybiskupem archidiecezji waszyngtońskiej został dotychczasowy biskup diecezji Pittsburgh (stan Pennsylvania), bp Donald William Wuerl, który przejął funkcje dotyczasowego Arcybiskupa Diecezji, kard. Theodore McCarrick, ustępującego z racji osiągnięcia emerytalnego wieku 75 lat.

Biskup D. Wuerl urodził się 12 listopada 1940 roku w Pittsburgu, święcenia kapłańskie otrzymał w 1966 roku. Biskupem zostaje w 1985 roku. Od 1988 do 2006 roku jest biskupem Diecezji Pittsburgh. 16 maja br. powołany na Arcybiskupa Waszyngtonu, którego funkcję zacznie pełnić od 22 czerwca.

Podczas długoletniego biskupstwa w diecezji Pittsburgh, bp Donald Wuerl dał się poznać jako liberal i promotor ekumenizmu, a w Diecezji „skonsolidowano” i zamknięto wiele kościołów, wprowadzono do katolickich szkół krytykowaną przez rodziców „seks-edukację”, propagowano w kościołach zebrania i msze homoseksualistów, promowano feminizm. W tym czasie Diecezję w znacznym stopniu uderzył kryzys skandali molestowania seksualnego przez księży-homoseksualistów, z koniecznością wypłacania potężnych odszkodowań.

Biskup Wuerl szczyci się dobrymi stosunkami ze środowiskami żydowskimi, które określają go jako „dynamiczną siłę budowy amerykańsko-izraelskich stosunków”. Jego związki są na tyle silne, że posiada w Izraelu lasek z pięcioma-tysiącami drzew, nazwany jego imieniem.

 

Czytaj również:

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content