Aktualizacja strony została wstrzymana

Robisz niecodzienne zakupy? – Wiedz o tym, że jesteś śledzony

Małżeństwo Walter i Deana Soehnge z Texasu spotkało coś co prawdopodobnie spotyka tysiące Amerykanów, a co jest kolejnym przykładem ingerencji rządu w życie obywateli.
Chcąc uporządkować swoje finanse, Deana zdecydowała się uregulować całą sumę, która nazbierała się na karcie kredytowej sklepu JCPenny i wysłała czek na zaległe 6,522 dolary. Wobec tego, że kwota przez jakiś czas nie była naliczana na konto, skontakowała się z ona biurem obsługi klienta JCPenny. Tam dowiedziała się, że owszem, czek nadszedł, ale pieniądze zostały zablokowane. Tu zaczęła się cała zabawa w dociekanie przyczyn, zabawa okazało sie, wielce edukacyjna i dla biura obsługi i dla klienta.
Otóż, po dłuższych poszukiwaniach, okazało się, że pieniądze zostały zablokowane, gdyż nakazują to nowe przepisy bankowe Bank Privacy Act, uchwalone w szaleństwie po-11-wrześniowym. Działa to mniej więcej w ten sposób: bank i wszystkie instytucje finansowe monitorują każdą transakcję, a specjalne heurystyczne systemy komputerowe śledzą i ustalają powtarzające się wskaźniki transakcji. Jeśli bank spostrzeże jakiekolwiek rażące odstępstwo od transakcji, ma obowiązek zawiadomić Departament Bezpieczeństwa Krajowego (Department of Homeland Security – DHS). W przypadku państwa Soehnge właśnie ten przypadek miał miejsce: dokonali oni niecodziennej transakcji, nie pasującej do ich „wizerunku”. Ze spokojnych obywateli na emeryturze, stali się automatycznie podejrzanymi terrorystami.

„Im więcej dowiaduję się o tych sprawach, tym bardziej wyglądają one przerażająco” – mówi Walter, i dodaje: „Jest przerażające jak łatwo Homeland Security otrzymuje pozwolenie na szpiegowanie.” Od razu też protestuje przeciwko tej inwazji rządu: „Jesteśmy wychowani w latach 60-tych i wierzymy, że rola rządu nie powinna sięgać tak daleko.”

Powołując się na walkę z „globalnym terroryzmem”, zagrabiono część prywatności obywateli. Dzisiaj, w dobie zaawansowanych systemów komputerowych i odpowiednich przepisów, możliwe jest śledzenie finansowej aktywności i w razie gdy zechcesz uporządkować swoje finanse wysyłając twoje własne pieniądze, gdy raz-kiedyś zechcesz sprawić sobie wycieczkę czy też kupić wymarzony telewizor plazmowy, wiedz o tym, że wszystko to zostało spostrzeżone i odnotowane przez odpowiednie komórki rządowe. Czujny Brat patrzy, ocenia, a gdy uzna, że przekroczyłeś pewne normy, wyciąga wtedy opiekuńczą dłoń.
Zdarzyło się to państwu Soehnge, może zdarzyć się i Tobie.

 

Zob. również: Patriot Act szuka terrorystów: Zamrożono konto bankowe zakonnic

 

.