Aktualizacja strony została wstrzymana

Systemy rozpoznawania twarzy instalowane w barach w USA

Nowoczesne systemy zabezpieczeń bazujące na rozpoznawania twarzy, znajdują zastosowanie w barach w Stanach Zjednoczonych. Firma BioBouncer rozpoczyna od marca br. przyjmowanie zamówień na instalację zaawansowanych systemów komputerowych rozpoznających twarze wchodzących do baru klientów.
System miałby śledzić wchodzących i przebywających klientów i porównywać ich twarze z bazą danych osób niepożądanych. Możliwa jest wymiana danych pomiędzy systemami, a więc osoba niepożądana w jednym barze, byłaby automatycznie rozpoznana i miałaby zakaz wstępu do innego.
Niewielki koszt instalacji, około 7 tysięcy dolarów, plus 6-tysięcy dolarów rocznej obslugi, jest na tyle atrakcyjny, że zainteresowanie instalacją systemu BioBouncer wykazują nabywcy w Australii, Nowej Zelandii i Włoszech.

 

KOMENTARZ BIBUŁY: Nie warto pytać: czy, ale: kiedy, bowiem pozostaje tylko kwestią czasu kiedy tego typu systemu rozpowszechnią się i staną się niemal codziennym elementem życia w nieustannie inwigilowanych społeczeństwach. Można sobie wyobrazić wielką chęć korzystania z tych „zdobyczy ludzkości” przez np. firmy ubezpieczeniowe, które będą chciały wiedzieć czy delikwent, który spowodował wypadek był w barze. Ktoś inny będzie chciał wiedzieć nie tylko czy był w barze, ale z kim tam był. Pracodawca będzie chciał kontrolować czy pracownik nie jest przypadkiem pod wpływem alkoholu – bo minęło zaledwie x godzin pomiędzy opuszczeniem baru a przyjściem do pracy, itp. Jakże wiele ludzi będzie chciało mieć dostęp do tych danych, a właściciele barów – powszechnie znani z wielkiej moralności i praworządności – będą mieli dodatkową możliwość zarobku sprzedając te dane.

Sama koncepcja i zastosowanie nie jest oczywiście takie nowe. Zob np:

  • Wojna z terroryzmem czy z prawami obywatelskimi?, BIBULA, grudzień 2002
  • Okruchy. Systemy komputerowe rozpoznawania twarzy, BIBULA, grudzień 2003

     

  • .