Niemieccy księża błogosławią homozwiązki. Reakcja diecezji? Rozmowa!

Aktualizacja: 2018-02-16 11:36 am

Czy niemieccy księża mogą już całkiem swobodnie błogosławić homoseksualne związki? Dwie diecezje zareagowały na ujawnienie personaliów dwóch księży, którzy od lat w ten sposób postępują. Zapowiedziały „rozmowę” – i oczekiwanie na decyzję całego episkopatu.

Na początku lutego portal Evangelisch.de opublikował artykuł traktujący o katolickich księżach udzielających błogosławieństw związkom homoseksualnym. Opisano w nim dwa takie przypadki. Ks. Christoph Simonsen z diecezji Akwizgranu powiedział portalowi, że w ciągu ostatnich 50 lat pobłogosławił 50 homopar. Z kolei ks. Siegfried Modenbach z archidiecezji Paderborn wyznał, że organizuje od lat Msze Święte dla homoseksualistów, ale zdarzyło mu się również dwukrotnie pobłogosławić związki jednopłciowe.

Austriacki konserwatywny portal Kath.net zadał pytanie władzom obu archidiecezji, jaka będzie ich odpowiedź ujawniony skandal. Wygląda na to, że reakcji… nie będzie żadnej.

Rzecznik diecezji Akwizgranu Stefan Wieland wyjaśnił portalowi, że „rzeczony duchowny błogosławił pary homoseksualne, ale nie udzielał im ślubu”. „Diecezja będzie starała się nawiązać kontakt z tym księdzem. Dodatkowo wydaje się, że w obliczu toczącej się dyskusji wskazana byłaby jakaś porada ze strony episkopatu” – dodał.

Podobnie odpowiedziała Claudia Nieser z biura prasowego Paderborn. „Zwracamy uwagę, że w archidiecezji Paderborn nie odbyły się zaślubiny pary homoseksualnej […]. Kierownictwo diecezji i rzeczony ksiądz prowadzą rozmowy. Sposób kształtowania duszpasterstwa par homoseksualnych jest kwestią, która musi zostać omówienia w kolegium biskupów”.

Na początku stycznia wiceprzewodniczący episkopatu Niemiec bp Franz-Josef Bode zaproponował wprowadzenie kościelnych błogosławieństw par jednopłciowych. Kilka tygodni później przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx powiedział mediom, że nie widzi tu żadnego problemu, ale wszystko ma odbywać się na poziomie parafii i nie będzie odgórnych wytycznych.

Z przedstawionych przez archidiecezji Akwizgranu i Paderborn odpowiedzi wynika, że poszczególni hierarchowie oczekują jednak bardziej jednoznacznego głosu episkopatu. Zarazem prezentują postawę, według której wszelka wątpliwość co do obowiązywalności prawa stanowi wystarczającą podstawę do usprawiedliwienia postępowania niezgodnego z tym prawem.

Jeszcze w 2008 roku po ujawnieniu sprawy księdza, który pobłogosławił w Wetzlarze „tęczową” parę, ostra reakcja bp. Franza-Petera Tebartza-van Elsta była natychmiastowa. Teraz mowa wyłącznie o „rozmowie” – a nie chodzi przecież o pojedynczy incydent, ale o wieloletnią praktykę kapłanów. Co więcej według Evangelisch.de w archidiecezji Paderborn od dawna wiedziano przynajmniej o organizowaniu Mszy Świętych dla subkultury LGBT.

Źródło: Kath.net, Evangelisch.de

Pach

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=99873 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]