Ks. Xuereb: rezygnacja Benedykta XVI czynem bohaterskim

Aktualizacja: 2018-02-10 11:04 am

Benedykt XVI wybrał taki styl życia, aby przygotować się na ostateczne spotkanie z Panem i czyni to, żyjąc głęboką duchowością, ofiarując swoje modlitwy i niedomagania zdrowotne za Kościół, Papieża i dla Kościoła – powiedział jego były sekretarz.

Ks. Alfred Xuereb w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wyznał, iż najbardziej z jego ponad 5-letnej posługi Benedyktowi utkwił mu w pamięci dzień, kiedy ten poinformował go o rezygnacji z papieskiego urzędu. „Pamiętam doskonale – wspomina – było to 5 lutego. I choć w pierwszym momencie chciałem go poprosić, aby to jeszcze przemyślał, to jednak szybko uświadomiłem sobie, że wiele w tej intencji się modlił. (…) Kiedy swą decyzję ogłaszał na Konsystorzu 11 lutego, to cały czas płakałem. A on był spokojny, bo był pewny, że dobrze przemodlił tę decyzję, jest w rękach Boga i w zgodzie z Nim”.

Byłego sekretarza Papieża Benedykta zapytaliśmy także, czy jego zdaniem dziś ludzie lepiej rozumieją tamtejszą, zaskakującą decyzję.

„Niektóre osoby na pewno tak. Chociaż uważam, że wielu jeszcze powinno tę decyzję zrozumieć lepiej. To był wielki gest. Benedykt zrozumiał, szczególnie w czasie lotu do Meksyku, że nie jest już w stanie odbywać tak długich podróży. A przecież zbliżał się Światowy Dzień Młodzieży w Brazylii i zdawał sobie sprawę, że nie będzie mógł już lecieć, nie stać go na tak wielki wysiłek… I moim zdaniem zdecydował się na bohaterski czyn, ponieważ myślał bardziej o Kościele, o miłości do Kościoła, która jest większa niż miłość do siebie samego. Nie sprawdzał tego, co ludzie, czy jakieś środowiska będą mówiły na ten temat, że być może nie ma już odwagi, aby kontynuować pontyfikat… Był cały czas spokojny, pogodny od momentu, kiedy zrozumiał, że Bóg wezwał go do zrobienia takiego kroku, kochając bardziej Kościół niż samego siebie” – powiedział ks. Xuereb.

pp/ rv

Za: Radio Watykańskie (09/02/2018)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Być może “rezygnacja Benedykta XVI była czynem bohaterskim“, ale do tej pory nie znamy prawdziwej przyczyny i nie rozumiemy co w rezygnacji – jaką znamy – może być bohaterskiego. I prosimy nie wciskać nam kitu, że dzisiaj ludzie lepiej rozumieją tamtejszą decyzję, a “wielu jeszcze powinno tę decyzję zrozumieć lepiej”, i że przyczyną było to, że papież Benedykt XVI nie mógł sobie polecieć na Światowe Dni Młodzieży w Brazylii.

I jak zrozumieć sofistyczną ekwilibrystykę, że “święty Jan Paweł II” był bohaterski i niemal męczennikiem bo dotrwał do końca, a papież Benedykt XVI dokonał “bohaterskiegu czynu”, bo zrezygnował. I jak w takim razie uzasadnić trwanie Jana Pawła II do końca, bo przecież Benedykt XVI rezygnując “zdecydował się na bohaterski czyn, ponieważ myślał bardziej o Kościele, o miłości do Kościoła, która jest większa niż miłość do siebie samego.” To znaczy, że Jan Paweł II nie rezygnując bardziej myślał o sobie, miał większą miłość do samego siebie niż do Kościoła? Kogo chcecie, watykańscy lawiranci, oszukiwać? I czy to Benedyktowe “bohaterstwo” po latach okazało się owocne, gdy ze smutkiem oglądamy destrukcję Kościoła rękami Bergoglio?

Cała reszta uzasadnienia nadal tajemniczej rezygnacji Papieża, to samo pustosłowie i banialuki. Czekamy na podanie prawdziwej przyczyny!

I życzymy dużo zdrowia dla Papieża Benedykta XVI!

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=99773 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]