Watykan potwierdza: działa komisja, która ma zrewidować encyklikę „Humanae vitae”

Aktualizacja: 2018-02-7 10:17 am

Watykan przyznał – mimo wcześniejszych kategorycznych zaprzeczeń – że jednak od wielu miesięcy działa, powołana na wniosek papieża, komisja, która zajmuje się rewizją encykliki „Humanae vitae”, zakazującej m.in. stosowania antykoncepcji.

Urzędnik Kongregacji Nauki Wiary przyznał w niedawnym wywiadzie dla niemieckiej agencji, że istnieje papieska komisja, która zajmuje się przeglądem historycznym okoliczności powstawania encykliki Pawła VI „Humanae vitae” – podała oficjalna agencja biskupów niemieckich Kathpress.

Kathpress informuje, że otrzymała potwierdzenie istnienia papieskiej komisji od Msgr Alejandro Cifres, kierownika archiwum Kongregacji Nauki Wiary.

„Nie jest pewne, czy w Watykanie wkrótce nastąpi reinterpretacja encykliki pigułkowej “(Humanae Vitae)” – pisała w zeszłym tygodniu Kathpress. „Fakt, że komisja w imieniu Papieża bada genezę Humanae vitae został niedawno potwierdzony w rozmowie z agencję prasową Kathpress przez szefa Archiwum Kongregacji Nauki Wiary Msgr Alejandro Cifres”.

Encyklika „Humanae vitae” Pawła VI została opublikowana w 1968 r. Podtrzymuje ona odwieczny zakaz stosowania sztucznej kontroli urodzeń.

Jednak pewna grupa wpływowych obecnie watykańskich teologów podważa to nauczanie Kościoła w licznych publikacjach i prelekcjach, odbywających się na katolickich uczelniach. Kwestionuje się całkowity zakaz stosowania antykoncepcji, stwierdzając, że w pewnych okolicznościach jest ona nawet „koniecznością” (ks.  prof. Chiodi).

Gdy w zeszłym roku włoski dziennikarz Marco Tosatti napisał w maju artykuł, informujący o powołaniu komisji, a potem podobne materiały przygotowali Maike Hickson i Roberto de Mattei, Watykan stanowczo zaprzeczał tym doniesieniom.  

Arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia powiedział hiszpańskiemu tygodnikowi katolickiemu „Alfa y Omega”, że ​​„nie ma żadnej komisji. To zostało całkowicie wymyślone”.

W wywiadzie dla Catholic News Agency (CNA), Paglia ponownie zaprzeczył,  stwierdzając, że „nie ma papieskiej komisji powołanej do ponownego przeczytania lub reinterpretacji Humanae vitae”, ale dodał, że ​​„powinniśmy pozytywnie reagować na wszystkie te inicjatywy, na przykład prof. Marengo z Instytutu Jana Pawła II, których celem jest zbadanie i pogłębienie tego dokumentu z okazji zbliżającej się 50. rocznicy jego publikacji”.

Msgr  Gilfredo Marengo, który stanął na czele komisji – jak podawał prof. Roberto de Mattei – również zaprzeczał, jakoby taka inicjatywa była powołana. Mówił, że doniesienia o powołaniu komisji, która ma się zająć rewizją encykliki „Humanae vitae” jest „wymysłem dziennikarskim”.

Marengo w rozmowie z katolicką agencją CNS wskazał, że jest „grupa analityczna”, skupiająca pewnych uczonych, która ma dokonać “analizy historyczno-krytycznej dokumentu, bez żadnego celu, poza rekonstrukcją, najściślej jak to możliwe, całego procesu tworzenia encykliki”.

„Metoda historyczno-krytyczna – jak można przeczytać w encyklopedii biblijnej, zamieszczonej na stronie biblijny.net – to dział krytyki Biblii polegający na poszukiwaniu historii tekstu. (…) W ramach historycznej oceny Pisma Świętego wyróżnia się: niższą krytykę (krytyka tekstu na poziomie jego zapisu) i wyższą krytykę (krytyka tekstu na poziomie jego treści). Wśród najpopularniejszych metod interpretacji Biblii z tej dziedziny można wymienić: krytykę tekstu, źródeł, form, tradycji, tendencji i krytykę kanoniczną”.

Metody „historyczno-krytyczne” mają odkryć i zrozumieć procesy, które przyczyniły się do powstania danych tekstów, ich kontekst społeczny i kulturowy. W odniesieniu do Biblii zostały metody te użyto m.in. do usprawiedliwienia rewizjonistycznych form interpretacji, które negują tradycyjne rozumienie tekstów Pisma Świętego.

Msgr Marengo przyznał, że jego „grupa analityczna” uzyskała bezprecedensowy dostęp do tajnego archiwum watykańskiego z okresu tworzenia „Humanae vitae,” czyli z późnych lat sześćdziesiątych ub. wieku. Archiwa z tego okresu są ściśle zamknięte dla uczonych i nie planuje się ich otwarcia jeszcze przez wiele lat.

Msgr Marengo starał się rozwiać obawy, jakoby podejmowane były próby pogodzenia „Humanae vitae” z adhortacją apostolską papieża Franciszka „Amoris laetitia”.

W ubiegłym roku duchowny napisał artykuł dla hiszpańskojęzycznej wersji „Vatican Insider” zatytułowany: “Humanae Vitae a Amoris laetitia”, w którym bagatelizował potępienie przez Kościół sztucznej kontroli urodzin. Pisał, że „polemiczna gra – pigułka tak,  pigułka nie, jak dzisiejsza Komunia dla rozwiedzionych tak, Komunia dla rozwiedzionych nie – to tylko pozór dyskomfortu i napięcia, [które jest] o wiele bardziej decydujące w tkance życia kościelnego”.

W tym samym artykule Msgr Marengo przywołał rozumowanie „Amoris laetitia,” które wydaje się wskazywać, jakoby ideał moralny nauczany przez Kościół, był często nieosiągalny i abstrakcyjny. „Za każdym razem, gdy społeczność chrześcijańska popada w błąd i proponuje modele życia wyprowadzone ze zbyt abstrakcyjnych i sztucznie skonstruowanych teologicznych ideałów, proponuje duszpasterskie działanie jako schematyczne zastosowanie doktrynalnego paradygmatu” – pisał kapłan. Przywołał on słowa adhortacji  Franciszka „Amoris Laetitia”, jakoby Kościół przedstawił „ideał teologiczny małżeństwa zbyt abstrakcyjny, skonstruowany niemal sztucznie, daleki od konkretnej sytuacji i rzeczywistych możliwości rodzin takimi, jakimi są . Ta nadmierna idealizacja, zwłaszcza, gdy nie obudziliśmy ufności w działanie łaski, nie pozwoliła na to, aby małżeństwo było bardziej pożądane i atrakcyjne, ale wręcz przeciwnie”.

Doniesienia o powołaniu komisji rewizyjnej w sprawie „Humanae vitae” wyśmiewali publicyści liberalnych „katolickich” mediów, w tym m.in. Cruxnow.com., zarzucając niektórym katolickim publicystom snucie teorii spiskowych.

Źródło: lifesitenews.com., biblijny.net

AS

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=99693 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]