Amerykańskie rozczarowanie w związku z decyzją prezydenta Dudy

Aktualizacja: 2018-02-6 4:50 pm

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Rex Tillerson w swym wtorkowym oświadczeniu wyraził rozczarowanie faktem podpisania przez polskiego prezydenta nowelizacji ustawy o IPN.

Sekretarz stanu w komunikacie pisze o „rozczarowaniu” Stanów Zjednoczonych. „Wejście tego prawa w życie wpłynie negatywnie na wolność słowa i badań naukowych” – to reakcja jednego z najważniejszych urzędników administracji Donalda Trumpa. Takie stanowisko dziwi tym bardziej, że krzywdzące Polskę stwierdzenia padające w badaniach naukowych nie będą penalizowane w myśl poprawek wprowadzonych do nowelizacji pod naciskiem strony izraelskiej.  

„Stany Zjednoczone ponownie podkreślają, że sformułowania typu polskie obozy śmierci są bolesne i mylące” – pisze Tillerson w oświadczeniu. „Takie historyczne nieścisłości piętnują Polskę, naszego bliskiego sojusznika, i muszą być zwalczane w sposób, który chroni podstawowe wolności. Wierzymy, że otwarta debata, nauka i edukacja są najlepszymi sposobami przeciwdziałania wprowadzającym w błąd sformułowaniom” – przeczytać można w komunikacie.

Wieczorem prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że Andrzej Duda spełnił swą przedpołudniową zapowiedź i podpisał nowelizację, odsyłając ją zarazem do Trybunału Konstytucyjnego, który zbadać ma m.in., czy nowe prawo nie narusza zasady wolności słowa.

Źródło: rmf24.pl

RoM

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Tak oto wygląda zachowanie się “sojusznika”, jakim dla niektórych jastrzębi wydawały się Stany Zjednoczone. Czy mamy do czynienia z kolejnym resetem, jakąś Jałtą II ? Czas pokaże co z tego wyniknie…

Gdyby ktoś jeszcze zastanawiał sie kto tak naprawdę za tym wszystkim stoi, to przypomnijmy tylko słynne słowa byłego premiera Izraela, Ariela Szarona – terrrorysty, ludobójcy – wypowiedziane w 2001 roku:

“Nie przejmujcie się presją Amerykanów na Izrael. My, Żydzi kontrolujemy Amerykę i Amerykanie to wiedzą”

albo:

“Izrael ma prawo stawiać innych przed sądem, ale na pewno nikt inny nie ma prawa stawiać przed sądem Żydów ani państwa Izrael” – cytat z BBC News Online, 2001.

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=99682 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]