Kanada: wątpliwe plany ożywienia i wsparcia ewangelizacji

Aktualizacja: 2018-02-6 12:37 pm

Diecezje Quebecu wchodzą w drugą fazę restrukturyzacji.  Rozpoczęła się ona w 2011 i ma służyć „wsparciu ewangelizacji” – czytamy na stronie internetowej Metropolii. Zasadniczą zmianą jest zmniejszenie liczby parafii. W tym roku o połowę, z obecnych 130 do 64, a docelowo do 37, co ma stać się przed końcem 2020 r. Warto wspomnieć, że niespełna siedem lat temu, kiedy ten proces się rozpoczął, na obszarze diecezji było 216 parafii, do których należało ponad milion ochrzczonych katolików.

Reforma wiąże się również z przegrupowaniem ekip duszpasterskich, które muszą znaleźć nowe sposoby pracy i koordynacji swoich działań. Arcybiskup Quebecu kard. Gerald Cyprien Lacroix ufa, że pozwoli to na wychowanie kapłanów i znalezienie nowych środków do pełnienia misji. Zmiany mają pomóc także w odnowie kultury osobistego spotkania z drugimi i komunii z Chrystusem przez stworzenie wspólnoty misjonarzy – dodaje kanadyjski hierarcha.

mk/rv, ecdq.org

Za: Radio Watykańskie (06/02/2018)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Żeby nie było wątpliwości – tytuł pochodzi z samego Radia Watykańskiego, które dziwnie raczyło zauważyć, że te wszystkie “konsolidacje” i “restrukturalizacje” mające miejsce w Ameryce – czy to w Kanadzie, czy w USA – są wątpliwymi planami ożywienia Kościoła. Nie zauważa jednak, że cała sytuacja spowodowana jest przyjęciem destrukcyjnego kursu przez Kościół, od czasu Soboru Watykańskiego II. Niekiedy potrafią biadolić, lecz nie widzą przyczyny. Jak Buszmeni, którzy nie potrafili skojarzyć faktu kopulacji z późniejszym porodem…

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

  Tags: ,

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=99677 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]