- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Włoska agencja szkaluje Polskę. Znów „zapomniano” czyje były obozy śmierci

Choć wokół tematu odpowiedzialności Niemców za holokaust w ostatnich dniach wiele powiedziano, także na Zachodzie, włoska agencja prasowa ANSA w odniesieniu o obozie Auschwitz użyła nieprawdziwego sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. Po interwencji strony polskiej depeszę zmieniono. I znów zabrakłoprecyzji.

Po tym jak ANSA użyła fałszującego historię II wojny światowej zlepka „polski obóz koncentracyjny”, interweniowała ambasada RP w Rzymie. Polskim obozem zostało nazwane Auschwitz. Depesza była relacją z ceremonii na której uczczono deportowanych  w czasie wojny pracowników zarządu miasta Mediolan oraz osoby zwolnione na podstawie włoskich ustaw rasowych.

W dalszej części depeszy agencja użyła formuły „nazistowskie obozy koncentracyjne”, wśród nich padła nazwa Auschwitz. W sprawie interweniowała polska ambasada w Rzymie, a agencja wprowadziła korektę. Tekst ujednolicono, a wobec obozu użyto określenia „nazistowski”.

To nie pierwszy taki błąd popełniony przez ANSA. W tej sprawie już rok temu polska ambasada otrzymała zapewnienie od redakcji, że dołoży starań, by więcej nie dopuścić do błędu. Nie udało się. Także we włoskiej prasie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu krzywdzące dla Polski sformułowanie padło kilka razy.

Źródło: radiomaryja.pl

MA

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

  • [9]
  • [10]
  • [11]
  • [12]