ISKK: w 2016 r. spadła liczba osób chodzących do kościoła

Aktualizacja: 2018-01-9 12:55 pm

W 2016 roku w niedzielnej Mszy św. uczestniczyło średnio 36,7 proc. polskich katolików, a do Komunii Świętej przystąpiło 16 procent. W stosunku do 2015 roku wskaźnik dominicantes spadł o 3,1 pkt. procentowego, a communicantes o 1 pkt. procentowy. To wyniki najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. 

Komentując dane ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK podkreślił, że można mówić o stabilności polskiego katolicyzmu. 

„Rysuje się bardzo różnorodny, bardzo wielobarwny obraz polskiego katolicyzmu i wszystko zależy od tego, z jakiej strony na niego się patrzy. Mamy wiele wskaźników, które wzrastają. Mamy wskaźniki przede wszystkim dotyczące praktyk religijnych, które maleją, ale generalnie można powiedzieć, że polski katolicyzm jest stabilny” – powiedział ks. Sadłoń. 

Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej, a najniższy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. 

R. Łączny/ KAI

Za: Radio Watykańskie (04/01/2018)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: W związku z nowymi danymi ukazującymi stały upadek podstawowych praktyk religijnych, już padają schizofreniczne wyjaśnienia, że co prawda mamy spadek, ale “generalnie można powiedzieć, że polski katolicyzm jest stabilny“. Czyli, wskaźniki spadają, ale nie jest źle, a nawet dobrze, bo na pewno znajdą się jakieś statystyki wzrostowe, dajmy na to, liczba stwierdzeń o unieważnienie małżeństw, czy też liczba parafii posiadających stronę internetową…
A poza tym, jest wszystko dobrze, stabilnie, bo przecież żyjemy teraz w czasach gdy kładziony jest nacisk nie na ilość lecz na jakość…

ZOBACZ: Raport Instytutu Statyki Kościoła Katolickiego za rok 2016 [PDF]

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=99056 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]