Szwecja: Heretycy wybrali lesbijkę na “biskupkę”

Aktualizacja: 2009-05-28 11:11 am

Wybory na nowego “biskupa” Sztokholmu szwedzkiego “kościoła” ewangelicko-luterańskiego wygrała kobieta żyjąca w zarejestrowanym związku partnerskim. Zastąpi na tym stanowisku również kobietę, która po 11 latach urzędowania przechodzi na emeryturę.

Eva Brunne, która od 3 lat pełniła urząd dziekana “diecezji” sztokholmskiej, jest drugą kobietą i pierwszą osobą żyjącą wzarejestrowanym związku partnerskim, wybraną na “biskupa” Sztokholmu.

Zwyciężyła w drugiej turze wyborów i ma zastąpić na stanowisku “biskupa” Carolinę Krook, która przejdzie na emeryturę w listopadzie tego roku. Zanim jednak “Kościół” Szwedzki oficjalnie zatwierdzi wynik wyborów, musi jeszcze rozpatrzyć 6 skarg dotyczących ich przebiegu.

55-letnia Brunne nie ukrywa swojej homoseksualnej orientacji i wraz z partnerką wychowuje 3-letniego syna, a jej zarejestrowany cywilnie związek dostał również błogosławieństwo “kościelne”.

Eva Brunne uważa, że nieprzyjemności, jakie spotykały ją z powodu jej orientacji seksualnej pozwolą jej lepiej angażować się w obronę pokrzywdzonych i słabych. Jest zafascynowana Marcinem Lutrem, który jest dla niej symbolem przemian w “Kościele”. Popiera prawo homoseksualistów do zawierania “małżeństw”, które obowiązuje w Szwecji od 1 maja br., jednak “Kościół” Szwedzki oficjalnie wypowie się w tej sprawie dopiero w październiku.

Źródło: Rzeczpospolita

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9720 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]