Włochy: „Organizacje pozarządowe” nie zamierzają przerwać transportu imigrantów

Aktualizacja: 2017-08-1 12:12 pm

„Policzek dla rządu”, „próba sił w sprawie ratowania migrantów” – tak włoska prasa we wtorek podsumowuje spór, do którego doszło między zagranicznymi organizacjami pozarządowymi a MSW w Rzymie na tle nowego kodeksu postępowania statków NGO na Morzu Śródziemnym.

„Corriere della Sera” informuje, że tylko trzy zagraniczne organizacje humanitarne, wśród nich „Save The Children”, podpisały kodeks zasad opracowany przez resort spraw wewnętrznych. Zawarto w nim 13 stawianych im wymogów. Od ich spełnienia rząd uzależnia zgodę na udział w operacjach ratowania migrantów.

Jest wśród nich żądanie przedstawienia raportu na temat źródeł finansowania NGO, a także zakaz wpływania na wody libijskie i dawania przez statki wszelkich sygnałów, by nie zachęcać migrantów do wyruszenia w drogę i nie nakierowywać łodzi i pontonów. Wcześniej organizacje były oskarżane o sprzyjanie przemytowi migrantów poprzez swoją obecność na szlakach ich przerzutu.

Największa włoska gazeta podkreśla, że największe kontrowersje budzi zapis o koniecznej obecności na pokładach tych jednostek uzbrojonych funkcjonariuszy policji sądowej, których zadaniem ma być prowadzenie czynności w ramach dochodzenia przeciwko przemytnikom. – Nie możemy pozwolić na to, by policjanci mieli broń – wyjaśniają przeciwnicy nowych reguł, cytowani przez dziennik. Ponadto nie akceptują zakazu przenoszenia migrantów na pokłady innych statków obecnych na Morzu Śródziemnym.

Dziennik zaznacza, że reakcja szefa MSW Marco Minnitiego jest „kategoryczna”. Oświadczył on: „Odmowa wyklucza te organizacje z systemu niesienia pomocy” – To oczywiste, że nie możemy zgodzić się na to, aby zagraniczne organizacje nie dostosowały się do tego, co ustalił nasz rząd i co zaaprobowała Unia Europejska – stwierdził Minniti.

Jak się zaznacza, statki organizacji, które nie podpisały kodeksu, nie otrzymają zakazu wpływania do włoskich portów. Ale – jak zastrzegł minister – „będą konsekwencje” tej decyzji.

Wśród nich prasa wymienia możliwość poddania tych jednostek szczegółowym kontrolom. Według „Corriere della Sera” już w najbliższych dniach Gwardia Finansowa może przystąpić do kontroli na pokładach statków NGO, których celem będzie sprawdzenie, czy spełniają wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa oraz przepisów kodeksu pracy. – To nie żadne retorsje, ale nieuchronna zmiana relacji z tymi, którzy nie chcieli transparentności , o jaką zostali poproszeni – twierdzą cytowane w artykule źródła w resorcie spraw wewnętrznych w Rzymie.

„Il Messaggero” pisze, że„zbuntowane organizacje będą wykluczone z akcji ratunkowych”. Na te konsekwencje decyzji zwraca też uwagę „La Repubblica”.

„La Stampa” nazywa postawę NGO „policzkiem dla rządu” i „bojkotem”. Odnotowuje, że „Lekarze Bez Granic” stanęli na czele „buntu” przeciwko kodeksowi.

 Jak pisze w tygodniku „Sieci” Aleksandra Rybińska, „Organizacje pozarządowe operujące na Morzu Śródziemnym są bowiem współodpowiedzialne za to, że interes przemytników dalej się kręci”. Rybińska zwraca uwagę na raport amerykańskiego think-thanku według którego przemytnicy nie muszą już inwestować w swoje łodzie nadające się do żeglugi na otwartym morzu, ponieważ wiedzą że imigranci zostaną przejęci przez statki NGO i doprowadzeni do włoskich portów. Publicystka dodaje, że takie działania łamią prawo międzynarodowe, ponieważ imigranci powinni trafić z powrotem do Libii. – Wszystkie te NGO-sy podają konieczność ratowania ludzkiego życia jako główne założenie swej działalności. Większość z nich nie kryje jednak, że kieruje nimi jeszcze inny cel: zwalczanie „twierdzy Europa” – przekonuje Rybińska.

PAP/Sieci/wikicommons

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=97086 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]