Kalifornia: Architektoniczny potworek posoborowia sypie się…

Aktualizacja: 2017-07-27 12:20 pm

Wybudowana w 2008 roku roku, kosztująca prawie 200 milionów dolarów, nominalnie katolicka katedra w Oakland w Kalifornii – już sypie się…

Olbrzymi budynek “katedry”, przypominający oczyszczalnię ścieków bądź betonowy schron, uznany przez “ekspertów” i tzw. znawców za “cud architektoniczny”, okazuje się być pełen architektonicznych błędów, deweloperskich fuszerek i budowlanych braków, zagrażających bezpieczeństwu samej konstrukcji. Wybudowany w 3 lata i konsekrowany w 2008 roku przez biskupa Allena Vigneron budynek, niemal od początku okazał się symbolem braku rzetelności, nadzoru i fachowości architektoniczno-wykonawczej – co zresztą nie powinno dziwić nikogo obeznanego z rzeczywistością amerykańską.

Korporacja The Catholic Cathedral Corporation of the East Bay będąca właścicielem katedry, już w 2014 roku – czyli zaledwie w 6 lat po oddaniu “do użytku” budynku – pozwała do sądu firmy budowlane i architektoniczne, w tym takie “renomowane” jak Skidmore, Owings & Merrill, Webcor Construction, Blue’s Roofing czy Kendall-Heaton Associates. Zarzuty dotyczą m.in. pękających ścian betonowych budynku “katedry”, nierównych sufitów, osiadających drzwi i ścian, zbierającej się wody w podziemiach, przejściach, garażach i podziemnych pomieszczeniach mechanicznych.

Podczas niedawnych rozpraw sądowych przedstawiono dalsze szczegóły zniszczeń budynku i zlecono kolejną ich inwentaryzację.

Warto zadumać się na tym, że wielokrotnie nowoczesne budynki zaprojektowane przez “wykształconych i światłych” współczesnych architektów i wybudowane przez super-specjalistów inżynierów budowlanych, już po wybudowaniu okazują się być niebezpieczną stertą betonową, podczas gdy doskonale trzymające się budynki średniowiecznych katedr i kościołów – wybudowane wszak w “najczarniejszch czasach ludzkości przez analfabetów i nieoświeconych prymitywnych ludzi” – przetrwały wieki.

 

Wybudowana w 2008 roku nowa katedra w Kalifornii, już się sypie…

…A to oczyszczalnia ścieków w budowie (Wielka Brytania) – podobieństwo niezwykłe

Biskup Vigneron, zadowolny sprawca nowej katedry i wybudowanego na terenie katedry… ogrodu buddyjskiego

 

A to dla porównania taki stary przeżytek stęchłych czasów tradycyjnego katolicyzmu. Wybudowany został w “najczarniejszch czasach ludzkości przez analfabetów i nieoświeconych prymitywnych ludzi”

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie The Mercury News ( July 17, 2017)
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=96981 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]