Niemiecki Bundesrat zatwierdził legalizację jednopłciowych pseudomałżeństw

Aktualizacja: 2017-07-10 12:29 pm

Osoby tej samej płci w Niemczech będą mogły w świetle prawa cywilnego zawierać związki na prawach małżeństwa. Ustawę w tej sprawie zatwierdził w miniony piątek niemiecki Bundesrat jako konstytucyjne przedstawicielstwo krajów związkowych.

Wcześniej, 30 czerwca w niemal dwa lata po zgłoszeniu projektu przez kraje federalne, o jego przyjęciu zadecydował Bundestag głosami SPD, Zielonych i wielu posłów CDU/CSU. Biskupi katoliccy skrytykowali ostro tę decyzję, podczas gdy Kościoły ewangelickie wezwały do pojednania społecznego.

Aby ustawa weszła w życie, musi ją jeszcze podpisać prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier. Jeśli to uczyni, nowe prawo wejdzie w życie w trzy miesiące po ogłoszeniu. Ustawa nie dotyka formuły małżeństwa określonej przez Kościoły i wspólnoty religijne.

Wątpliwości odnośnie sposobu przyjęcia ustawy miał rząd Bawarii, lecz ostatecznie zrezygnował z odwołania. Jednak bawarski minister sprawiedliwości Winfried Bausback zapowiedział, że sprawę zgodności z konstytucją oraz z międzynarodowymi zasadami prawa sprawdzą eksperci. Ustawa bowiem pomija niemieckie zasady prawne. Minister przypomniał jednocześnie, że już w 2015 roku szef resortu sprawiedliwości Heiko Mass uważał za konieczne zmiany w konstytucji.

Nowa ustawa stanowi historycznie nową koncepcję małżeństwa z daleko idącymi konsekwencjami dla zainteresowanych, ale i dla społeczeństwa – podkreślił uważa bawarski polityk. Przypomniał, że w pojęciu rządu Bawarii małżeństwo jest „wspólnotą życia mężczyzny i kobiety, podstawą rodziny, w której wzrastają naturalnych rodziców”. Przy okazji skrytykował pospieszne procedowanie, w ramach którego ustawę przyjął Bundestag po debacie trwającej 38 minut.

Natomiast premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann z Partii Zielonych przekonywali, że zawarta w paragrafie 6. Umowy Zasadniczej (konstytucji) ochrona małżeństwa nie musi dotyczyć wyłącznie związku mężczyzny i kobiety. Decydujące bowiem jest – jego zdaniem – nie przypisane przez ojców konstytucji pojęcie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, lecz to, co dziś rozumie się pod pojęciem małżeństwa.

Wśród głosów popierających ustawę nie zabrakło też członka nominalnej chadecji. Nowy premier Szlezwigu-Holsztyna Daniel Günther z CDU z zadowoleniem przyjął otwarcie na „małżeństwo dla wszystkich”, zwracając uwagę na wolę narodu. Przyznał, że również jako katolik może powiedzieć, iż „różnorodność form życia jest elementem wolnego społeczeństwa”. Tym samym, o małżeństwie decydują gotowość do odpowiedzialności i miłość, ale już nie płeć – uważa polityk CDU.

W przeddzień głosowania w Bundestagu ewangelicka agencja prasowa „epd” przypomniała regulacje tej wspólnoty dla homoseksualistów pragnących zawrzeć „małżeństwo”. Wynika z nich, że możliwość otrzymania błogosławieństwa z rąk duchownego ewangelickiego istnieje w zasadzie w całym kraju. Natomiast forma, w jakiej to się odbywa, jest bardzo zróżnicowana w każdym z 20 „kościołów” krajowych. Na przykład tylko niewiele z nich zabrania publicznego błogosławieństwa takich związków. Niektóre wspólnoty przywiązują wagę do tego, aby błogosławieństwo niezbyt przypominało normalne nabożeństwo zaślubin.

W większości przypadków o przygotowaniu konkretnej uroczystości decydują miejscowi proboszczowie i wspólnoty. Ale niemal wszystkie odłamy protestanckie podkreślają, że żadnego proboszcza nie wolno zmuszać do pobłogosławienia pary tej samej płci.

Jeśli wierzyć ankiecie przeprowadzonej przez ośrodek badawczy INSA, na który powołał się dziennik „Bild”, ideę „małżeństwa dla wszystkich” akceptuje 3/4 społeczeństwa Niemiec.

Źródło: KAI

RoM

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=96622 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]