Zamach na wolność sumienia lekarzy! W Ontario nie będą mogli odmówić przeprowadzenia eutanazji

Aktualizacja: 2017-06-19 12:51 pm

Władze kanadyjskiego Ontario gardzą życiem i za nic mają sumienia lekarzy. Do zalegalizowanej bez jakichkolwiek ograniczeń aborcji dołączyła eutanazja. Sprawa trafi na wokandę.

W najludniejszej prowincji Kanady powstała instrukcja Kolegium Lekarzy i Chirurgów, w której stwierdzono, że w przypadku sprzeciwu sumienia, lekarz może odstąpić od procedur pod warunkiem „skutecznego odesłania” pacjenta do innej placówki, w której nieetyczny „zabieg” zostanie wykonany. Premier Kathleen Wynne wraz ze swym liberalnym rządem opowiedziała się po stronie kanadyjskiej izby lekarskiej ignorując obecny stan rzeczy, który traktowano jako gwarancję wolności sumienia i wyznania. W związku z tym trzy duże organizacje skupiające chrześcijańskich lekarzy postanowiły skierować do sprawę do sądu.

Mimo barbarzyńskiego prawa, kanadyjskim lekarzom do tej pory przysługiwała możliwość powołania się na klauzulę sumienia i tym samym odmowa wykonywania praktyk niezgodnych z ich przekonaniami. Sytuacja może ulec zmianie, ponieważ władzom Ontario nie podoba się status quo.

W całej Kanadzie tylko ta jedna prowincja zdecydowała się na ignorowanie klauzuli sumienia. – W wielu miejscach na świecie wprowadzono rozstrzygnięcia prawne aprobujące eutanazję lub wspomagane samobójstwo, ale żadne z nich nie zmuszało lekarzy, by wbrew sumieniu kierowali na taką procedurę lub sami ją przeprowadzali – stwierdził dr Jim Lane, prezes Kanadyjskiej Federacji Lekarzy Katolickich.

Pod listem do kolegium lekarskiego podpisało się 168 lekarzy. Wszyscy oni odmawiają podporządkowania się instrukcji kolegium. Część sygnatariuszy podkreśla, że sprawa klauzuli sumienia nie dotyczy religii, a etyki. Z drugiej strony kolegium lekarskie przekonuje, że eutanazja jest nienaruszalnym prawem pacjenta.

Źródło: „Nasz Dziennik”
om

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=96223 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]