Prezydent Łukaszenko: Nie możemy kłócić się ani z Rosją, ani z Zachodem

Aktualizacja: 2017-04-20 11:58 am

Białoruski przywódca uważa, że na Zachodzie Białoruś nie jest nikomu potrzebna.

Prezydent Aleksander Łukaszenko oświadczył podczas spotkania z gubernatorem rosyjskiego obwodu niżnonowogrodzkiego Walerijem Szancewem: Na Zachodzie nie jesteśmy nikomu potrzebni. Takiego dobra jak Białoruś mają dość i bez nas. A jak mnie lubią na Zachodzie, pamiętacie z tamtych (dawnych) czasów. Nic się nie zmieniło. Żyjąc w centrum Europy, musimy prowadzić politykę, która chroni kraj, bezpieczeństwo, suwerenność, niezależność i stabilność, żeby ludzie mogli normalnie żyć […] Nie możemy kłócić się ani z Rosją, ani z Zachodem. Taki nasz los.

Wypowiedź Łukaszenki była komentarzem do jak to nazwał wymysłów wybranych rosyjskich mediów, krytykujących wzajemne stosunki Mińska i Moskwy. Stwierdził, że pomimo opinii pismaków i prezenterów telewizyjnych (…) Białoruś przed nikim nie padała na kolana, a porozumienie gazowe zawarte z Rosją nazwał kompromisem. Zaznaczył również, że białoruskie wyroby zawierają od 30 do 90 proc. rosyjskich komponentów, a żaden kraj nie jest tak związany z rosyjską gospodarką jak Białoruś.

Zdaniem białoruskiego prezydenta krytyka istnienia dwóch języków urzędowych na Białorusi – białoruskiego i rosyjskiego – nie ma podstaw: Nie zapominamy języka białoruskiego i tak powinno być. Dobrze, że Białorusini mają swój język, po co nas za to krytykować? Większość ludzi używa u nas rosyjskiego, na co dzień mówimy po rosyjsku. Ale podkreślam: to nie jest język rosyjski. To nasz język, wspólny dla nas i dla was. Nigdy z niego nie zrezygnujemy – powiedział Łukaszenka.

kresy.pl / tvn24.pl / tass.ru

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=95223 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]