Amerykańska parlamentarzystka: Nie ma dowodów na winę Assada

Aktualizacja: 2017-04-10 9:20 am

Tulsi Gabbard, członkini Izby Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej, stała się obiektem ataków ze strony partyjnego establishmentu po tym, gdy oświadczyła na antenie CNN, że nie ma żadnych dowodów na związek syryjskiego lotnictwa z zeszłotygodniowym atakiem chemicznym na terenie muhafazy Idlib.

Parlamentarzystka z Hawajów wyjaśniła, że jej sceptycyzm związany jest z podobnymi sytuacjami podczas inwazji na Irak i Libię, kiedy to okazało się, że dane wywiadowcze o obecności broni masowego rażenia były fałszywe. W swojej wypowiedzi nazwała również decyzję Donalda Trumpa „lekkomyślną i niekonstytucyjną”, przypominając jednocześnie, że tylko Kongres może autoryzować użycie siły. „Jeśli prezydent i sekretarz stanu twierdzą, że mają dowody na winę Asada, to powinni je przedstawić Kongresowi i narodowi, zanim rozpoczną atak na suwerenne państwo” – dodała Gabbard.

Czołowi działacze partyjni w postaci Howarda Deana i Neery Tanden wezwali do wyrzucenia Gabbard z Kongresu za to, że wątpi w winę Asada. Szefowa Centrum dla Amerykańskiego Postępu wezwała wyborców z Hawajów, aby w przyszłości nie dopuścili do reelekcji kongresmenki, natomiast były gubernator Vermont określił jej postawę jako „haniebną”.

Gabbard, która sama służyła w Iraku w ramach personelu medycznego, pozostaje od dłuższego czasu krytycznie nastawiona do polityki Białego Domu na Bliskim Wschodzie. Oskarża amerykański rząd o destabilizowanie sytuacji w Syrii i wzmacnianie ugrupowań terrorystycznych, z Państwem Islamskim i al-Kaidą na czele. W styczniu bieżącego roku wywołała oburzenie amerykańskich elit z powodu podróży do Syrii, podczas której spotkała się z przedstawicielami władz w Damaszku, grup wyznaniowych i rozmaitych organizacji pozarządowych.

(Na podst. RT.com opracował RS)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: xPortal.pl (10 kwietnia 2017) -- [Org. tytuł: «USA: Nie ma dowodów na winę Assada»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=94990 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]