Niemcy: Agent Stasi autorem wydarzeń 1968?

Aktualizacja: 2009-05-25 8:14 am

Niemieccy historycy, odnaleźli dokumenty z których wynika, policjant który sprowokował studencką rewoltę lat 67/68 roku był agentem STASI.

Niemieccy historycy, w archiwum enerdowskiej bezpieki, odnaleźli kontrowersyjne dokumenty. Wynika z nich że policjant Karl-Heinz Kurras, który w czerwcu 1967 roku zabił studenta Ohnesorga należał do Stasi.

Z dokumentów jednoznacznie wynika, że Kurras był agentem Stasi – poinformował rzecznik urzędu ds. akt Stasi. Wcześniej o odkryciu historyków poinformowały niemieckie media.

2 czerwca, w Berlinie Zachodnim odbywała się demonstracja przeciwko wizycie szacha Iranu – Rezy Pahlawiego. W oczach studentów szach był oprawcą. Jednym z protesujących był student Benno Ohnesorg. To właśnie on zginął wtedy od kul wystrzelonych przez Kurrasa. Tego dnia zakończyła się również współpraca tego policjanta z służbami bezpieczeństwa – Stasi.

Historycy podkreślają, że nie posiadają w tym momencie dokumentów stawiających Stasi w roli zleceniodawcy tego zabójstwa. Wiadomo natomiast, że morderstwo Ohnesorga było istotnym katalizatorem ruchów z roku 1968. Po tym wydarzeniu nastąpiła radykalizacja protestów przeciw metodom, jakich dopuszczała się policja.

Sam Kurras został w 1967 roku uniewinniony. Sąd uznał, że działał w obronie własnej. Agent zaś dodatkowo tłumaczył, że broń “sama wystrzeliła”.

3 czerwca Stasi wysłała do agenta meldunek z poleceniem zniszczenia wszelkich dokumentów i zaprzestania działalności. Nakazała też wytłumaczyć incydent jako “przykry, nieszczęśliwy wypadek”. Kurras miał poprosić bezpiekę o pieniądze na adwokata.

Policjant rozpoczął współpracę z bezpieką w 1955 roku, otrzymał pseudonim Otto Bohl. Wcześniej był policjantem w Berlinie zachodnim. W Stasi miał za zadanie szpiegować i badać wewnętrzne struktury zachodnioberlińskiej policji. Przekazywał też informacje o uciekinierach z państwa wschodnioniemieckiego oraz wywiadzie amerykańskim. Przez władze służb oceniany był jako agent solidny i godny zaufania.

Według niemieckich mediów Kurras zaprzeczał później jakiejkolwiek współpracy z bezpieką.


Christianitas za: sueddeutsche.de, spiegel.de, welt.de, diepresse.com /psz/M. Cyran


Za: Christianistas.pl


CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9486 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]