- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

W Legnicy powstanie ukraińska szkoła podstawowa. Wbrew woli prezydenta miasta

Po interwencji środowiska Ukraińców w dolnośląskim kuratorium oświaty, legniccy radni niemal jednogłośnie opowiedzieli się za utworzeniem ukraińskiej podstawówki. Z decyzją nie zgadza się prezydent miasta.

Radni na ostatniej sesji przegłosowali uchwałę, która zakłada powstanie kolejnej szkoły podstawowej w mieście. Będzie ona działać w dotychczasowym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy ul. Tarasa Szewczenki – tłumaczy Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. -– To będzie najmniejsza szkoła w mieście, z klasami liczącymi od kilku do kilkunastu uczniów – dodaje. Za utworzeniem szkoły głosowało 21 radnych, jeden wstrzymał się od głosu.

Prezydent Tadeusz Krzakowski zachęcał do stworzenia przez mniejszość szkoły niepublicznej, która otrzymywałaby subwencję oświatową na każde dziecko. – Przedstawiciele środowiska ukraińskiego stanowczo odrzucili te możliwości i zdecydowanie obstawali przy tym, aby powołać do życia szkołę podstawową prowadzoną i finansowaną przez miasto – mówi Rodak.

Decyzja radnych została przyjęta przez mniejszość ukraińską z radością. Jej reprezentanci podkreślali jednocześnie, że miasto od lat wspiera ich w kultywowaniu ukraińskiej tradycji i kultury. – Dzięki tej szkole w Legnicy będzie w przyszłości przybywać Ukraińców, którzy właśnie tutaj będą chcieli żyć i kształcić swoje dzieci – mówił podczas sesji Jerzy Pawliszczy, przewodniczący lokalnego Związku Ukraińców w Polsce.

Szkół podobnych do tej w Legnicy nie ma wiele. Działają m.in. w Górowie Iławieckim i Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie), Przemyślu (woj. podkarpackie) i w Białym Borze (woj. zachodniopomorskie). Ukraińców w Polsce stale przybywa. Z danych urzędów pracy wynika, że na Dolny Śląsk w ubiegłym roku przyjechało do pracy 121,7 tys. obcokrajowców. Aż 119,5 tys. z nich to Ukraińcy.

Źródło: kresy.pl

TK

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]