- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Duda o stosunkach z Ukrainą: prawda historyczna to absolutny zakaz gloryfikowania morderców

– Prawda historyczna oznacza absolutny zakaz gloryfikowania tych, którzy byli mordercami – mówił na antenie TVP prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do swojej „bardzo zdecydowanej rozmowy” z prezydentem Ukrainy. Jednocześnie zaznaczył, że uzależnia stosunki polsko-rosyjskie m .in. od zwrotu Krymu Ukrainie, a obecność sił USA w Polsce to „realna gwarancja bezpieczeństwa”.

W programie „Warto Rozmawiać” na antenie TVP1, prezydent Andrzej Duda mówił m.in. o stosunkach z Ukrainą.

– Prawda historyczna oznacza absolutny zakaz gloryfikowania tych, którzy byli mordercami – zaznaczył prezydent dodając, że „to jest potrzebne w polityce międzynarodowej”.

Powiedział, że odbył na ten temat „bardzo zdecydowaną rozmowę” z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką:

– Powiedziałem: panie prezydencie, od ponad roku, odkąd ja się z panem spotykam, rozmawiamy cały czas na ten sam temat. Ja miałem do pana kilka próśb, chodzi o tzw. ustawy gloryfikujące, przyjęte przez parlament ukraiński w 2015 r. To pewne elementy upamiętnienia, w których de facto Polacy są pomawiani, i które powinny zostać zmienione.

Przeczytaj więcej:

Duda relacjonował, że w trakcie rozmowy z Poroszenką przyznał, że „Ukraina ma swoje problemy związane z budowaniem swojej tożsamości”. – (…) ale Ukraina ma swoich bohaterów, których również i my uważamy za bohaterów, (…) których jesteśmy gotowi czcić razem z wami. Nie wszyscy byli źli, byli też dobrzy ludzie. (…) Trzeba wskazać bohaterów, ale trzeba również wskazać morderców – podkreślił.

Przeczytaj również:

Prezydent zaznaczył przy tym, że równie stanowczo wypowiadał się na temat kontaktów między Polską a Rosją. Powiedział, że Moskwa powinna przestrzegać prawa międzynarodowego, a jeżeli wszyscy będą go przestrzegali, to Polska będzie bezpieczna. Przyznał, że ma na myśli zwrot wraku samolotu z katastrofy smoleńskiej, ale również powrót Krymu do Ukrainy. Podkreślił, że „prawo międzynarodowe jest gwarantem pokoju” i dlatego Polska wspiera wszystkie działania, które prowadzą do zakończenia wojny na Ukrainie i silnym głosem sprzeciwia się „wszelkim aktom prowokacyjnym”.

Odnosząc się do obecności sił USA, a także innych państw NATO w Polsce, Duda podkreślił, że nasz kraj jest takim samym członkiem Sojuszu, jak inne kraje i oczekuje „realnych gwarancji bezpieczeństwa”. Za taką z kolei uważa obecność sił NATO w Polsce.

– Kilka tysięcy żołnierzy państw sojuszniczych na terenie Polski to jest dla mnie realna obecność sojusznicza – ocenił Duda. – My witamy żołnierzy wojsk sojuszniczych z otwartymi ramionami, dlatego że właśnie realne pokazanie Sojuszu jest dodatkową gwarancją bezpieczeństwa – dodał.

TVP1 / PAP / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (03 lutego 2017)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]