Obrońca życia w Sądzie Najwyższym USA? Trump uzupełnił skład kluczowej stanowej instytucji

Aktualizacja: 2017-02-1 9:35 am

Amerykański prezydent nominował we wtorek nowego sędziego na nieobsadzone od roku stanowisko w Sądzie Najwyższym. Po śmierci w lutym roku 2016 konserwatywnego katolika Antoniego Scalii, w 9-cio osobowym składzie jedno miejsce wakowało. Zdaniem analityków obecnie w instytucji decydującej o wielu kluczowych kwestiach ustrojowych i obyczajowych jest 4 liberałów i 4 konserwatystów. Neil Gorsuch ma zasilić szeregi drugiej grupy.

Nominowany przez Donalda Trumpa 49-letni sędzia musi zostać zatwierdzony przez amerykański Senat. Nie wiadomo jednak, czy Gorsuch uzyska akceptację, gdyż w tej izbie parlamentu dominują Demokraci, tradycyjnie przychylni lewicowcom i liberałom oraz niechętni obrońcom życia.

Pracujący dotąd jako sędzia Sądu Apelacyjnego dla 10. Okręgu Federalnego z siedzibą w Denver w Kolorado Gorsuch uznawany jest za przeciwnika aborcji. Nigdy jednak nie wypowiadał się w tej sprawie wprost. O poglądach sędziego świadczy jednak jego książka „The Future of Assisted Suicide and Euthanasia”. Nowy Członek Sądu Najwyższego bronił w niej niepodważalnego prawa do życia.

Neil Gorsuch jest najmłodszym sędzią nominowanym do SN od 1991 roku. Wtedy do instytucji dołączył 43-letni wówczas Clarence Thomas.

Sędzia Sądu Najwyższego pełni swój urząd dożywotnio. Instytucja w ostatnich latach decydowała o takich kwestiach jak aborcja, legalizacja w całym kraju tzw. „małżeństw” jednopłciowych, czy wprowadzenie Obamacare. Decyzje SN są dla kwestii obyczajowych oraz ustrojowych ważniejsze niż działania prezydenta lub parlamentu.

Źródło: gosc.pl

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2017-02-01)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93473 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]