Kliniki in vitro z lukratywnymi kontraktami. Środki z budżetu państwa poprawiają ich kondycję

Aktualizacja: 2017-01-23 2:07 pm

Prywatne kliniki in vitro, które nie mogą już liczyć na refundowanie pozaustrojowego zapłodnienia z budżety państwa, mają zapewniony „drugi obieg krwi”, poprawiający ich kondycję. To szereg drogich badań zakontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Sprawę opisuje „Nasz Dziennik”, który dotarł do klinik działających w Warszawie, Gdańsku, Gdyni i Wrocławiu, oferujących „kompleksowe leczenie kobiet w każdym wieku”. To obok specjalistycznej diagnostyki także in vitro, opisywane zresztą jako procedura „leczenia” niepłodności.

Choć zapłodnienie pozaustrojowe nie jest finansowane z państwowych środków, to jednak klinika ma zakontraktowane środki na profilaktykę raka piersi i raka szyjki macicy oraz badania prenatalne. „W zakres badań prenatalnych finansowanych z puli NFZ wchodzi: USG, badania biochemiczne, komputerowa ocena ryzyka choroby genetycznej, konsultacja genetyczna, badania inwazyjne, w tym amniopunkcja, oraz badania genetyczne dziecka” – podał „Nasz Dziennik”.

To kosztowne procedury, za którymi idą pieniądze z NFZ. Dla przykładu, klinika w Gdańsku od 1 stycznia do końca czerwca tego roku „na realizację programów profilaktycznych, wśród których znajdują się profilaktyka raka piersi, szyjki macicy i badania prenatalne, dostanie 771 tys. złotych”. Do tego dochodzi kontrakt na świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i badania genetyczne. To dodatkowo ponad 1,1 mln zł.

NFZ wyjaśnił dziennikowi, że tego rodzaju są bardzo potrzebne. Ponadto umowy na badania prenatalne były zawarte w 2012 roku i wygasną w połowie tego roku. „Nasz Dziennik” wskazał jednak, że sprawa ma jeszcze jeden aspekt – na bezpłatne badania prenatalne znajdujące się w ofercie klinik in vitro, kierowane są kobiety, które zaszły w ciążę po procedurze zapłodnienia pozaustrojowego. Dzięki temu mają dodatkowe środki.

Źródło: „Nasz Dziennik”

MA

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=93219 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]