Zawiadomienie stoczniowej “S” na akcję policji

Aktualizacja: 2009-05-11 10:24 am

Zawiadomienie przeciwko policjantom interweniującym podczas demonstracji stoczniowców 29 kwietnia przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie złożyła w poniedziałek w stołecznej prokuraturze komisja zakładowa Solidarności Stoczni Gdańsk.

“Funkcjonariusze policji zaatakowali uczestników demonstracji bez jakiekolwiek ostrzeżenia gazem nieznanego pochodzenia, a następnie substancją płynną. Przed podjęciem ataku na demonstrantów przedstawiciel organu gminy nie rozwiązał zgromadzenia, ani też policja nie wezwała do zachowania porządku” – czytamy w zawiadomieniu działaczy “S” o ściganie policjantów.

W zawiadomieniu napisano też, że w wyniku użycia środków chemicznych przez policję poszkodowanych zostało 19 osób. Mieli oni m.in. zaburzenia wzroku, problemy z oddychaniem i poparzenia I stopnia.

Stoczniowa Solidarność wnosi w zawiadomieniu do prokuratury o wszczęcie postępowania karnego przeciwko “funkcjonariuszom publicznym”, którzy wydali decyzję o “bezprawnym użyciu sił policyjnych” wobec demonstrujących wraz z użyciem “niedozwolonych środków chemicznych”.

Do zawiadomienia dołączono dokumentację lekarską.

W ubiegłym tygodniu specjalna komisja, powołana przez komendanta głównego policji gen. insp. Andrzeja Matejuka, uznała, że działania policjantów podczas demonstracji stoczniowców w Warszawie były zgodne z prawem, a użyte środki adekwatne do zagrożeń i zachowań osób, które łamały prawo.

29 kwietnia kilkuset związkowców protestowało przed Pałacem Kultury i Nauki w obronie stoczni Gdańsk i swoich miejsc pracy. W tym czasie w PKiN odbywał się kongres Europejskiej Partii Ludowej. Stoczniowcy rzucali petardy, palili opony, spalili również kukłę przedstawiającą premiera Donalda Tuska.

Podczas manifestacji doszło do starć demonstrantów z policją. Funkcjonariusze użyli pałek i gazu pieprzowego. W wyniku starć poszkodowanych zostało ponad 25 osób, w tym pięciu policjantów. Według stoczniowców interwencja policji była brutalna. W wydanym oświadczeniu przewodniczący NSZZ “Solidarność” Janusz Śniadek potępił działania policji

PAP 2009.05.11

Za: wyszkowski.eu

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9248 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]