We Włoszech rodzi się więcej Franciszków, ale ubywa im rodzeństwa i rówieśników

Aktualizacja: 2016-12-3 7:53 pm

Franciszek to najczęściej wybierane imię dla dzieci, które rodzą się dziś we Włoszech. Na tym jednak pozytywny „efekt Franciszka” się kończy. Małym Franiom ubywa bowiem rówieśników i rodzeństwa. Świadczą o tym najnowsze dane włoskiego urzędu statystycznego.

We Włoszech po raz kolejny zmniejszyła się liczba noworodków. W r. 2015 było ich 486 tys., o 17 tys. mniej niż rok wcześniej. Kobiety rodzą też coraz później. Średnia wieku przy pierwszym porodzie wzrosła do niemal 32 lat (31,7). Co piąta kobieta urodzona w latach 70-tych w ogóle nie ma dzieci. Stale też spada liczba małżeństw, które godzą się na przyjęcie drugiego dziecka.

Największy spadek odnotowuje się jednak w wypadku kolejnych dzieci. O ile przed kryzysem demograficznym duże rodziny były we Włoszech czymś powszechnym, teraz na trzecie dziecko decyduje się jedynie co dziesiąta matka. Zdaniem socjologów źle to rzutuje na przyszłość. Dzieci nie wynoszą bowiem z domu pozytywnych wzorców rodzinnych, które mogłyby pomóc Włochom w przezwyciężeniu kryzysu demograficznego w przyszłości.

kb/ rv, avvenire

Za: Radio Watakańskie (03/12/2016)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=91882 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]