- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Kardynał Kurt Koch: czas na wspólną z luteranami deklarację o Eucharystii

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan szwajcarski kardynał Kurt Koch zapowiada kolejne działania ekumeniczne w dialogu z luteranami. Chodzi tym razem o wspólną deklarację o Eucharystii.

Watykański urząd kierowany przez kard. Kocha dąży do wypracowania z luteranami wspólnego oświadczenia o Kościele, Eucharystii i Urzędzie. „To kolejne zadanie” – powiedział purpurat w rozmowie z katolicką agencją informacyjną Kathpress. Kardynał wskazał, że chodzi tu o dokument analogiczny do słynnej „Wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu” z 1999 roku. Tamten dokument został wypracowany wespół ze Światową Federacją Luterańską właśnie przez Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Podczas pobytu w Szwecji z okazji 499. rocznicy reformacji Ojciec Święty podpisał razem z przewodniczącym wspomnianej Federacji „biskupem” Munibem Younanem wspólną deklarację mającą być świadectwem woli intensyfikacji wysiłków ekumenicznych, także w obszarze pytań eucharystycznych.

Kardynał Koch powiedział agencji, że bardzo cieszy się, iż na poziomie lokalnym, zwłaszcza w Finlandii i Stanach Zjednoczonych, znacząco posunięto do przodu dialog w tym obszarze. Według purpurata zwłaszcza wydanie katolicko-luterańskiej deklaracji na temat Eucharystii w Ameryce jest „dobrym znakiem”, który wskazuje, że wciąż można iść naprzód.

Podczas gdy Kościół katolicki naucza, iż w Eucharystii Jezus Chrystus jest prawdziwie obecny, to dla luteranów komunia jest jedynie pamiątką Jego męki i śmierci. Kardynał Koch nie wyjaśnił, jak w tej sytuacji miałoby wyglądać porozumienie między katolikami a luteranami. Obecnie protestantom nie wolno przystępować do katolickiej Eucharystii, poza całkowicie skrajnymi wypadkami.

Pach

Źródło: kathpress.co.at

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]